fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Zagraniczni kierowcy mniej groźni w Polsce niż polscy za granicą

Adobe Stock
Nasz szofer na zagranicznej drodze jest dużo bardziej niebezpieczny niż przybysz z zagranicy na krajowej szosie.

Ponad 14,5 tys. wypadków i kolizji, czyli 3,1 proc. wszystkich zdarzeń drogowych, spowodowali w Polsce w 2017 r. kierowcy z zagranicy. Wynik jest niemal identyczny z zeszłorocznym.

Więcej powodów do wstydu mają nasi kierowcy. Dowód? W 2017 r. Polacy za granicą byli sprawcami 65,2 tys. wypadków i kolizji. Najwięcej szkód zmotoryzowani Polacy spowodowali na terenie Niemiec – ponad 32,6 tys., nieporównanie więcej niż kierowcy z Niemiec w Polsce. Sporo szkód powodujemy też w Wielkiej Brytanii, we Francji i we Włoszech.

Do głównych grzechów polskich kierowców zalicza się nieuważną jazdę, brawurę, nadmierną prędkość i ignorowanie faktu, że w innym państwie obowiązują odmienne przepisy niż w Polsce.

Od 2010 r. statystyki wyglądają coraz gorzej. Przed ośmiu laty Polacy za granicą spowodowali 34,6 tys. zdarzeń, a następnie z roku na rok ich liczba rosła.

Jak to wygląda w drugą stronę?

Tradycyjnie najwięcej wypadków i kolizji powodują kierowcy z państw sąsiadujących z Polską. Liderem są kierowcy z Niemiec, którzy odpowiadają aż za 28,4 proc. zdarzeń spowodowanych przez obcokrajowców. Wśród nich są też nasi rodacy, którzy mieszkają w Niemczech i jeżdżą pojazdami na niemieckich numerach rejestracyjnych. Na liście niezdyscyplinowanych są też inni nasi sąsiedzi: Litwini, Ukraińcy czy Rosjanie. W 2017 r. polską granicę przekroczyło ponad 10 mln Ukraińców, ponad 3,5 mln Białorusinów i 1,5 mln Rosjan. W tym samym czasie wszystkie fotoradary (a jest ich w całym kraju ok. 400) odnotowały blisko milion przekroczeń prędkości.

Niewiele ponad 8 proc. z nich dotyczy obywateli krajów położonych na wschód od Polski, z których nie sposób ściągnąć należności. Średnia wysokość mandatu nakładanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego wynosi 250 zł. Niestety są one praktycznie nieściągalne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA