fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Uwaga kierowcy: nadchodzą spore ułatwienia i oszczędności przy rejestracji pojazdów

Adobe Stock
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki, możliwość rejestracji przez dealera, likwidacja karty pojazdu i nalepek kontrolnych, czasowe wycofanie auta z ruchu - takie zmiany ułatwiające życie kierowcom i właścicielom aut przynoszą przepisy nowelizujące Prawo o ruchu drogowym oraz niektóre inne ustawy.

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, na czym będą polegały zmiany w prawie, które wkrótce zaczną wchodzić w życie, a wprowadzają wiele ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierowców oraz uproszczeń w rejestracji pojazdów. Nowe przepisy zawiera ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która opublikowana została 3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1517.

Najbardziej oczekiwana zmiana to zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą od 5 grudnia 2020 r. zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Szerzej piszemy o tym w artykule "Brak prawa jazdy bez mandatu".

Ale to nie wszystko.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Już od 4 grudnia 2020 r. będzie obowiązywała kolejna ważna zmiana: jeśli w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu. Takie rozwiązanie to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów.

Bez karty i nalepek

Uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest także zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą spore kwoty, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej).

- Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line - wskazuje MI.

Ta zmiana wejdzie w życie dopiero 4 września 2022 r.

Dealer zarejestruje nowy pojazd

Nowelizacja ustawy wprowadza także możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. Data wejścia w życie – 4 grudnia 2020 r.

Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Rejestracja nowego pojazdu przez dealera będzie możliwa od 4 czerwca 2021 r.

Zachowamy numer i tablice

Ustawa wprowadza możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, nie będzie trzeba jej ponosić jeśli pozostawimy  numer rejestracyjny, z którym kupiliśmy pojazd. A ponieważ nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł.

O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

Będzie można czasowo wycofać zepsute auto

Nowym rozwiązaniem jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe. Będzie to jednak dotyczyło tylko uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów.

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

Rejestracja bez umowy

Przepisy ustawy umożliwią także zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument. Data wejścia w życie – 4 października 2020 r.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Rozwiązanie to wejdzie w życie 4 grudnia 2020 r.

Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia 2020 r. nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA