fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Policja wystawi mandat i przyjmie płatność kartą

Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik
Na początek policja dostanie 2 tysiące terminali. Dzięki nim zapłaconych mandatów ma być więcej.

Projekt noweli kodeksu wykroczeń i postępowania w tych sprawach jest gotowy do uchwalenia. W środę poparli go posłowie wszystkich klubów. Wejdzie w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Co przewiduje? Możliwość zapłacenia mandatu kartą za pomocą terminalu. Zmiana dotyczy zarówno polskich obywateli, jak i obcokrajowców. B

Dziś jeszcze prawo przewiduje trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale mieszkające w Polsce nakładane są dwa pierwsze i ukarani za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, wystawiany jest jedynie cudzoziemcom.

Po zmianach wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. Płacąc kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych. Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze. Koszt zakupu jednego urządzenia to ok. 800 zł.

Dostanie je ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Liczba mandatów wystawianych kierowcom z roku na rok rośnie. W 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów, rok później było ich już blisko 6 mln.

Etap: drugie czytanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA