fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ustawa kagańcowa: sądowy kurs kolizyjny

AdobeStock
Opozycja w Senacie odrzuci w całości tzw. ustawę kagańcową. Obóz rządzący jednak się nie cofnie.

Senatorowie opozycji w środę nie pozostawiali złudzeń co do losów ustawy, nad która pracuje w tym tygodniu izba wyższa. Powtarza się hasło, że ustawa jest nienaprawialna.

- Jest skandaliczna – mówił rano Bogdan Zdrojewski z PO. Suchej nitki na ustawie nie zostawiła w środę wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.

Czytaj także:

Bruksela rzuca koła ratunkowe protestującym sędziom

W Senacie nie widać kompromisu ws. sądów

Są szanse na porozumienie ws. praworządności w Polsce?

– Ta ustawa rażąco narusza porządek prawny UE i drastycznie obniży poziom sądowej ochrony praw jednostki – mówiła przedstawiając sprawozdanie senackiej komisji.

PiS, który w wyborach w 2019 roku stracił kontrolę nad Senatem, chce przyjęcia ustawy w całości – bez poprawek. O tym, że Senat odrzuci ustawę w całości, mówili w środę politycy z władz PO, w tym szef Klubu Parlamentarnego Borys Budka. – Taka jest rola Senatu, by buble prawne odrzucać – podkreślał.

Czytaj także:

W Senacie zmian w wymiarze sprawiedliwości bronił gorąco minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I równie mocno krytykował sędziów. – To rozbuchana korporacja poza jakąkolwiek kontrolą – mówił.

W środę późnym popołudniem odbyło się spotkanie w cztery oczy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i prezydenta Andrzeja Dudy poświęcone ustawie. Ale nic nie wskazuje na to, by prezydent zmienił zdanie w tej kwestii.

o odrzuceniu wniosku Senatu w Sejmie prezydent szybko podpisze ustawę. To najbardziej w tej chwili prawdopodobny wariant. Przyczyny takiej decyzji są związane z przekonaniami elektoratu Zjednoczonej Prawicy. Politycy PiS powtarzają, że ich wyborcy na spotkaniach i w rozmowach jednoznacznie popierają zmiany w sądownictwa. Tak mówił np. w środę rano w Trójce Stanisław Karczewski. – Jestem przekonany co do racji. Mamy poparcie społeczne – podkreślał.

W kuluarach to samo powtarzają inni politycy obozu władzy. W takich warunkach – można usłyszeć nieoficjalnie – nagła zmiana kursu przez rządzących byłaby niezrozumiała dla wyborców. Zwłaszcza w roku kampanii prezydenckiej.

Równolegle determinację pokazuje Komisja Europejska, która zapowiedziała złożenie wniosku do TSUE o środki tymczasowe w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN.

– Widzimy ryzyko nieodwracalnych szkód dla sędziów, którzy mogą zostać osądzeni przez Izbę Dyscyplinarną, której brakuje niezależności – podkreślała Vera Jourova w czasie debaty w Parlamencie Europejskim w środę.

Rząd sygnalizuje, że dialog nadal jest możliwy. Rzecznik rządu Piotr Müller zadeklarował, że nie widzi przeszkód, by doszło do spotkania komisarz Very Jourovej z przedstawicielami strony polskiej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA