fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emerytury: prezydent poparł obniżkę wieku emerytalnego

123RF
To już pewne. Ponad 300 tys. osób zyska od 1 października 2017 r., prawo do wcześniejszego niż obecnie przejścia na emeryturę.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która przewiduje, że od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat.

– Podpis prezydenta kończy czteroipółletni okres obowiązywania niesprawiedliwych i złych rozwiązań. Teraz Polacy sami będą mogli podjąć decyzję, czy chcą przejść na emeryturę – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zmienione w 2013 r. przez poprzedni rząd przepisy emerytalne przewidywały podnoszenie wieku emerytalnego kolejnych roczników Polaków o miesiąc co kwartał. W ten sposób wiek emerytalny kobiet wynosi obecnie już 61 lat, a mężczyzn 66 lat. Do października 2017 r., gdy wejdą w życie nowe przepisy, wiek emerytalny wzrośnie do 61 lat i trzech miesięcy dla kobiet i 66 lat i trzech miesięcy dla mężczyzn.

ZUS szacuje, że przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego będzie korzystne dla przeszło 300 tys. osób, które 1 października 2017 r. zyskają prawo do przejścia na emeryturę. Zakład planuje uruchomić w swoich oddziałach specjalne okienko, w którym każda osoba spełniająca warunki przejścia na emeryturę będzie się mogła dowiedzieć, na jakie świadczenie może liczyć po złożeniu takiego wniosku. Pozwoli to przyszłemu emerytowi zadecydować, czy skorzysta z prawa do świadczenia w obniżonym wieku czy pozostanie w pracy.

etap legislacyjny: do publikacji w Dzienniku Ustaw

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA