fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Finansowanie 13. emerytur z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Adobe Stock
- To jest kradzież pieniędzy - tak pomysł PiS na pozyskanie środków na jednorazowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów ocenił w TOK FM Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy.

W środę do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa PiS. Przewiduje on możliwość finansowania tzw. 13 emerytur oraz rent socjalnych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj także: Sto tysięcy emerytów bez trzynastki. Co trzeba zrobić by ją otrzymać? 

Przypomnijmy, że według założeń fundusz ma służyć wsparciu społecznemu, zawodowemu lub zdrowotnemu niepełnosprawnych. Jest to państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Przychodami funduszu będą m.in. obowiązkowe składki (płatnicy składek będą uiszczać łącznie składki na Fundusz Pracy i fundusz solidarnościowy w wysokości 2,45 proc., przy czym z tej wpłaty zostanie wyodrębniona składka na fundusz solidarnościowy w wysokości 0,15 proc.) oraz danina solidarnościowa wprowadzona w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1.000.000 zł za rok podatkowy).

Źródło: TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA