Polski Związek Piłkarzy, mający status związku zawodowego, przedstawił Rzecznikowi problemy związane z zatrudnieniem piłkarzy zawodowych oraz brakiem ich odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego. W ocenie PZP źródłem najistotniejszych problemów jest brak wdrożenia "Minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów piłkarskich" wynikających z umowy autonomicznej zawartej pod patronatem Komisji Europejskiej. W świetle tego dokumentu kontrakt piłkarski zawierany przez profesjonalnego zawodnika z klubem powinien podlegać prawu pracy, co w opinii PZP gwarantowałoby piłkarzom lepszy poziom ochrony niż rozwiązania funkcjonujące obecnie w Polsce.

Drugim przedstawionym problemem jest kwestia uregulowania zabezpieczenia emerytalnego sportowców profesjonalnych. Otrzymywane w trakcie kariery sportowej dochody nie stwarzają wystarczających podstaw do zabezpieczenia emerytalnego, a zatrudnienie po zakończeniu kariery na ogół nie prowadzi do stworzenia podstaw godziwego poziomu życia na starość.

Zdaniem Rzecznika należałoby rozważyć rozwiązania kompromisowe, które doprowadziłyby do wprowadzenia elementów ochrony socjalnej piłkarzy zatrudnionych na podstawie kontraktów cywilnych.

Rzecznik zwrócił się do Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki z apelem o podjęcie inicjatywy powołania zespołu roboczego, złożonego z ekspertów rządowych (zwłaszcza z resortu finansów oraz pracy), przedstawicieli sportowców, związków sportowych oraz klubów sportowych, którego zadaniem byłoby wypracowanie koncepcji systemu zabezpieczenia emerytalnego dla sportowców profesjonalnych.