fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

500 plus dla jedynaków jeszcze w tym tygodniu

sxc.hu
Projekt ustawy rozszerzającej 500 plus na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie zostanie rozpatrzony przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny - zdecydował Sejm.

Posłowie odrzucili natomiast wniosek opozycji o skierowaniu projektu do Komisji Finansów Publicznych. Politycy Platformy Obywatelskiej podczas sejmowej debaty nad projektem pytali o to, gdzie znalazły się środki na wypłatę świadczenia a także, czy jego uchwalenie wiązało się będzie z nowelizacją ustawy budżetowej.

Sejmowa komisja ma zająć się projektem ustawy i przedstawić sprawozdanie jeszcze dziś. Tak, by w piątek możliwe było jej uchwalenie.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci to realizacja obietnicy wchodzącej w skład tzw. piątki Kaczyńskiego. Na jej podstawie świadczenie wychowawcze otrzymają teraz wszystkie dzieci (do tej pory wypłacane były na drugie i kolejne dziecko). Równocześnie zniknie kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie.

Po zmianach pieniądze będzie otrzymywało 6,8 mln dzieci, w tym blisko 2 mln jedynaków. Wnioski o przyznanie świadczenia w formie elektronicznej będzie można składać od lipca, a w wersji papierowej – od sierpnia. Samorządy dostaną trzy miesiące na jego wypłacenie, z wyrównaniem od lipca tego roku.

W tym roku na 500+ zostanie wydanych 31 mld zł, w przyszłym kwota ta wzrośnie o dodatkowe 10 mld zł. Do tej pory świadczenie wychowawcze kosztowało budżet państwa ok. 23 mld zł rocznie, a od momentu jego wypłacania wydano już na nie ok. 70 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA