fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Fotorzepa / Marta Bogacz
Oficjalne obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w poniedziałek od spotkania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami w Nowym Teatrze na Mokotowie. Na wydarzenie przybyli zaproszeni na obchody powstańcy z całego świata.

Główne uroczystości rozpoczęły się w środę. Przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odprawiono mszę, a później odbył się Apel Poległych. W czwartek 1 sierpnia o godz. 9 odbędzie się msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej grupy bojowej „Krybar" i cywilnych mieszkańców poległych i zamordowanych w okresie walk na Powiślu. Zaplanowano też uroczyste złożenie kwiatów m.in. pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, pod pomnikiem Walk na Wyścigach, przy pomniku Mokotów Walczący 1944 i przy pomniku Reduta Bródnowska. Odbędzie się również Marsz Mokotowa, czyli przemarsz ul. Puławską do Dworkowej.

O godz. 17 w stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. W Godzinę „W", jak co roku, zaplanowano oddanie hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wezmą w nim udział władze miasta i państwa, a także m.in. Batalion „Zaremba-Piorun", Zgrupowanie „Bartkiewicz", 3. Batalion Pancerny „Golski", 7. Pułk Ułanów Lubelskich „Jeleń" i Zgrupowanie „Chrobry II".

– Jest niesłychanie istotne, żebyśmy 1 sierpnia byli wszyscy razem, ponad sporami politycznymi – apeluje prezydent stolicy.

Uroczystości rocznicowe będą się odbywać od rana w całym mieście.

O godz. 19 na Bemowie będzie można usłyszeć „Piosenki walczącej Warszawy" – koncert w wykonaniu solistów: Krzysztofa Ciupińskiego Świątka, Piotra Rafałko, Anny Nadwodnej oraz Klasycznego Kwintetu Dętego FAVORI, a pół godziny później na Woli rozpoczną się centralne uroczystości rocznicowe przy pomniku Polegli Niepokonani, upamiętniającym obrońców i mieszkańców Woli, którzy stracili życie w sierpniu 1944 r.

Również o godz. 19 pod pomnikiem Polegli Niepokonani odbędzie się uroczystość składania wieńców na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim.

Z kolei o godz. 20.30 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Towarzyszyć będą orkiestra i chór pod kierownictwem Jana Stokłosy.

O godz. 21 na kopcu Powstania Warszawskiego przedstawiciele młodzieży, środowisk kombatanckich, służb mundurowych przeniosą Ogień Pamięci z Grobu Nieznanego Żołnierza na kopiec Powstania Warszawskiego i rozpalą Ognisko Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie.

Przez trzy dni (31 lipca – 2 sierpnia) młodzi zawodnicy z kraju i Europy będą rywalizować na stadionie Polonii Warszawa podczas XII Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego o Puchar Pamięci Małego Powstańca. Turniej propaguje wśród młodego pokolenia ideę pojednania i przyjaźni między narodami, czemu służy wspólny udział w sportowej rywalizacji. Przez trzy dni na młodzież czekają nie tylko zajęcia sportowe, ale także historyczno-edukacyjne, których celem jest pokazanie najpiękniejszych miejsc w Warszawie i przekazanie wiedzy na temat bohaterskiej przeszłości stolicy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA