Putin stoczy walkę ze skandalistką

Była skandalizująca prezenterka telewizyjna postanowiła rzucić wyzwanie prezydentowi.

Aktualizacja: 26.10.2017 19:37 Publikacja: 25.10.2017 19:25

Poprzez start w wyborach Ksenia Sobczak chce wrócić na czerwony dywan

Poprzez start w wyborach Ksenia Sobczak chce wrócić na czerwony dywan

Foto: shutterstock

– Jeśli spotkam Putina, to mu powiem: Władimir Władimirowicz, niech pan już sobie pójdzie – powiedziała 36-letnia Ksenia Sobczak, ogłaszając, że będzie kandydowała w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Pierwsze informacje o tym, że Kreml poszukuje „kogoś, kto mógłby odegrać żeńską rolę w prezydenckich wyborach", pojawiły się 1 września w gazecie „Wiedomosti". Według autorów wśród kilku kandydatur rozważanych przez urzędników administracji prezydenta była również Ksenia Sobczak.

U Putina na kolanach

Celebrytka, skandalizująca gwiazda telewizji, była prowadząca rosyjskiej wersji programu „Big Brother" jest córką pierwszego, demokratycznego mera Petersburga, rosyjskiego polityka polskiego pochodzenia Anatolija Sobczaka. Na początku lat 90. zastępcą mera zaś był świeżo przybyły z Drezna oficer KGB Władimir Putin. Prezenterka przyznała kiedyś, że jako dziecko bawiła się na kolanach obecnego prezydenta, który przyjaźnił się z jej rodziną.

– Putin był na moich chrzcinach, pomógł mojemu ojcu (uciec przed prześladowaniami po przegranych wyborach w 1996 roku – red.), obecny dowódca Gwardii Narodowej, generał Wiktor Zołotow był ochroniarzem mojej rodziny (gdy Anatolij Sobczak był merem – red.). Po ludzku jestem Putinowi wdzięczna, ale nie zgadzam się z tym, co robi – na pierwszej konferencji prasowej tłumaczyła swoje związki z Kremlem.

– Sobczak sama była inicjatorką kandydowania. Po demokratycznych protestach w 2011 i 2012 roku, w których brała udział, została usunięta z ogólnokrajowych telewizji. Czuła się wyrzucona na peryferie życia, postanowiła wrócić do jego centrum – powiedział „Rzeczpospolitej" moskiewski ekspert Aleksiej Makarkin. Jednak sama celebrytka przyznawała, że przed ogłoszeniem decyzji rozmawiała z Putinem – nie powiedziała jednak o czym.

– Kremlowi zależy na zwiększeniu atrakcyjności wyborów, a co za tym idzie, większej frekwencji na nich – tłumaczy Makarkin. Dotychczas jednak z polityków znanych w całym kraju do wyborczej walki – o której wszyscy sądzą, że wygra ją znów urzędujący prezydent – zgłosił się jedynie kontrowersyjny Władimir Żyrinowski. Drugi tradycyjnie przegrywający z Putinem 71-letni lider komunistów Giennadij Ziuganow nie chce już startować. – Może próbować odmawiać, ale i tak się nie wymiga – uważa ekspert.

Bez wiary w zwycięstwo

Głównym przedwyborczym problemem Kremla jest przewidywana niska frekwencja. Wyborcy są znudzeni wciąż tymi samymi twarzami polityków i tym, że znów na pewno wygra Putin. Wśród pomysłów na ożywienie kampanii przedwyborczej na Kremlu rozważano dopuszczenie do niej najpopularniejszego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Przeważyła jednak opinia, że jest on zbyt samodzielnym i silnym politykiem, który mógłby bardzo zaszkodzić obecnemu prezydentowi.

Zamiast Nawalnego pojawiła się Sobczak, która nigdy wcześniej nie okazywała politycznych ambicji. Jedynie w czasie antyputinowskich manifestacji w latach 2011–2012 znalazła się wśród ich organizatorów.

– Na pewno może liczyć na 0,5–1,5 proc. głosów wyborczych, a maksimum to prawdopodobnie 6–8 proc. Mniej więcej tyle, ile w poprzednich wyborach dostał niezależny kandydat, miliarder Michaił Prochorow – powiedział „Rzeczpospolitej" szef niezależnego ośrodka socjologicznego Centrum Lewady Lew Gudkow.

Zarówno sama Sobczak, jak i jej współpracownicy również są przekonani, że nie wygrają wyborów, i w takim nastroju przystępują do formowania komitetu wyborczego. – Kandydaci, którzy nie walczą o zwycięstwo, są nieinteresujący dla wyborców – przestrzegł politolog Michaił Winogradow.

– Chcemy po prostu wiedzieć, ilu ludzi sprzeciwia się obecnej sytuacji w kraju – tłumaczył jeden z głównych współpracowników Sobczak Igor Małaszenko. W latach 90. był jednym z trzech organizatorów pierwszej rosyjskiej niezależnej telewizji NTV, w 1996 roku pracował w sztabie wyborczym Borysa Jelcyna. – Wokół Sobczak grupuje się opozycyjna, liberalna inteligencja, która boi się Nawalnego, uważając, że jest politykiem autorytarnym, i chciałaby stworzyć jakąś organizację niezależną od niego – sądzi Makarkin.

Przeciw Nawalnemu

– Część kremlowskich polityków nie jest szczęśliwa z powodu kandydowania Sobczak. Ale gdy się już pojawiła, na pewno zechcą ją wykorzystać do walki z Nawalnym – dodaje. Ułatwiają im to emocje w samym środowisku opozycyjnym. Żona Małaszenki, popierająca Nawalnego dziennikarka i celebrytka Bożena Rynskaja, dowiedziawszy się, że mąż będzie pracował dla Sobczak, publicznie zagroziła mu rozwodem.

– Na razie kandydatura Sobczak nie wygląda zbyt poważnie. Powinna zacząć mówić o gospodarce, krytykować militaryzację kraju. Z drugiej strony, jeśli zacznie poważnie walczyć, Kreml zacznie ją poważnie zwalczać, a to potrafi – mówi Gudkow.

Ale w pierwszym swym publicznym wystąpieniu Sobczak przypomniała, że z punktu widzenia międzynarodowego prawa Krym należy do Ukrainy. Nawet opozycjonista Nawalny poparł aneksję półwyspu. ©?

– Jeśli spotkam Putina, to mu powiem: Władimir Władimirowicz, niech pan już sobie pójdzie – powiedziała 36-letnia Ksenia Sobczak, ogłaszając, że będzie kandydowała w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Pierwsze informacje o tym, że Kreml poszukuje „kogoś, kto mógłby odegrać żeńską rolę w prezydenckich wyborach", pojawiły się 1 września w gazecie „Wiedomosti". Według autorów wśród kilku kandydatur rozważanych przez urzędników administracji prezydenta była również Ksenia Sobczak.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"
Polityka
Wybory w Indiach. Modi u progu trzeciej kadencji
Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Zakaz używania TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy