fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Beata Szydło: Niech banki podzielą się zyskiem z Polakami

Beata Szydło
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Opodatkowanie banków ma sprawić, że "podzielą się one zyskiem ze społeczeństwem" - mówiła w Sejmie Beata Szydło.

Podatek bankowy ma być jednym ze źródeł finansowania obietnic wyborczych PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego liczy, że dzięki temu podatkowi do budżetu wpłynie dodatkowo ok. 5 mld złotych. Opozycja zwraca jednak uwagę, że banki najprawdopodobniej przerzucą te koszty na klientów.

Szydło pytana o podatek w Sejmie stwierdziła, że obecnie w Polsce banki mają "uprzywilejowaną pozycję", dzięki której ich zyski są liczone w miliardach złotych. Dzięki podatkowi bankowemu w wysokości 0,39 proc. częścią tych zysków banki mają "podzielić się ze społeczeństwem".

A czy nowy podatek objąłby również inne instytucje finansowe, m.in. SKOK-i? - W tej chwili mówimy o bankach - podkreśliła Szydło.

Dariusz Rosati z PO, komentując kilka dni temu propozycje PiS-u ostrzegał, że koszty podatku obrotowego (mają go płacić hipermarkety) i bankowego poniosą klienci tych instytucji.

Beata Szydło podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach wyliczała, że obietnice wyborcze PiS (obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku i dodatek w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko) będą kosztować 39 mld złotych. PiS chce na nie pozyskać ponad 70 mld złotych z podatku bankowego, obrotowego i uszczelnienia systemu podatkowego.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA