fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Bliżej przełomu w sprawie TK

Frans Timmermans zgodził się z Beatą Szydło, że spór o TK musi być rozwiązany w Polsce
Fotorzepa, Robert Gardziński
PiS jest gotów zakończyć spór konstytucyjny. Rozważa zaprzysiężenie sędziów wybranych przez PO.

Wtorek obfitował w spotkania i daleko idące deklaracje woli zakończenia sporu o Trybunał Konstytucyjny. Do Warszawy ze specjalną misją przyjechał Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Chciał się osobiście przekonać, czy PiS i rząd wykazują wolę współpracy.

Temu właśnie miało służyć spotkanie z premier Beatą Szydło. Szefowa rządu na wspólnej konferencji prasowej poinformowała, że przedstawiła Timmermansowi propozycje zmian, jakie wkrótce skieruje do Sejmu obóz rządzący.

Zdaniem Szydło mają one spełniać warunki potrzebne do tego, by spór o TK został zażegnany, a Trybunał mógł funkcjonować bardziej transparentnie. Ta deklaracja – jak twierdzą nasze źródła w rządzie – miała zostać przychylnie przyjęta przez Timmermansa.

Wiceszef Komisji Europejskiej zgodził się z Szydło, że spór o Trybunał jest sporem wewnętrznym i musi zostać rozwiązany przede wszystkim w Polsce. Dodał, że widzi silne zaangażowanie rządu na rzecz rozwiązania konfliktu. Informacje o szczegółach kompromisu nie zostały jednak we wtorek przedstawione publicznie.

Według źródeł „Rzeczpospolitej" PiS wraz z rządem jest gotów na daleko idący kompromis. Partia rządząca rozważa nawet zaprzysiężenie trzech sędziów Trybunału wybranych w poprzedniej kadencji przez PO, np. przeprowadzając w Sejmie ich ponowny wybór.

Rozważany scenariusz zakłada także, że po załatwieniu sprawy obsady Trybunału i przyjęciu nowej ustawy regulującej jego prace PiS gotów byłby się zgodzić na publikację orzeczeń TK wydanych po 9 marca. Jak mówił w ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński, publikacja taka miałaby charakter „historyczny".

Jednym z autorów tych konsultowanych od tygodni propozycji ma być – jak twierdzą nasze źródła – prezydent Andrzej Duda.

Co dalej z postępowaniem Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce? Decyzja na pewno nie zapadnie w tym tygodniu. Choć wstępna opinia była już gotowa, pełnomocnictwo Timmermansa do jej ogłoszenia wygasło 23 maja. – Przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera nie będzie w środę na posiedzeniu KE, nie będzie więc żadnej decyzji. Wiceprzewodniczący Timmermans poinformuje tylko innych komisarzy o efektach swojej wizyty w Polsce – mówi Margaritis Schinas, rzecznik KE.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA