fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Mała rebelia u republikanów. W tle Donald Trump

Liz Cheney
Liz Cheney jest starszą córką niegdyś czołowego polityka Partii Republikańskiej Dicka Cheneya. Jej ojciec był wiceprezydentem u boku George’a W. Busha (w latach 2001–2009), szefem personelu Białego Domu za Geralda Forda (1975–1977) oraz sekretarzem obrony USA w latach 1989 – 1993 u oboku George’a Busha seniora
AFP
Za krytykę Donalda Trumpa Liz Cheney może stracić czołowe stanowisko w Partii Republikańskiej.

Korespondencja z Nowego Jorku

Liz Cheney to trzecia najważniejsza republikanka w Izbie Reprezentantów, pochodzi z rodziny o długiej tradycji republikańskiej. Jeżeli partia pozbawi ją stanowiska, będzie to kara za głośne krytykowanie Donalda Trumpa. Cheney wyrzucała mu, że podżegał do oblężenia Kapitolu 6 stycznia i szerzył pomówienia o sfałszowaniu wyborów.

Na miejscu Cheney republikanie chcą obsadzić Elise Stefanik, 36-letnią kongresmenkę od czterech kadencji reprezentującą dystrykt na północy stanu Nowy Jork. Niegdyś zaliczana do umiarkowanego skrzydła republikańskiego teraz stała się się zagorzałą zwolenniczką byłego prezydenta Trumpa.

– Partia Republikańska jest na rozdrożu. Republikanie muszą zdecydować, czy wybiorą prawdę i wierność konstytucji – napisała Cheney w środę w „Washington Post". Dyskusję na temat swojego politycznego losu w Izbie Reprezentantów określiła jako referendum na temat przyszłości partii i wezwała republikanów, aby „stanęli po stronie prawdziwie konserwatywnych wartości oraz odcięli się od niebezpiecznego i niedemokratycznego kultu jednostki, czyli Trumpa".

– Popieranie Trumpa lub niezwracanie uwagi na jego stwierdzenia może się wydawać atrakcyjne w celach zbierania funduszy i politycznych. Jednak to podejście wyrządzi głęboką i długotrwałą krzywdę w naszej partii i w naszym kraju – dodała.

Ciche dyskusje w kuluarach na temat pozbawienia Liz Cheney czołowego stanowiska w partii trwają od kilku tygodni. W lutym przewodniczący mniejszości Kevin McCarthy wstawił się za nią, gdy groziła jej kara za głosowanie za impeachmentem Trumpa. Teraz jednak Cheney straciła jego poparcie i innych przywódców partii, w tym m.in. senatora Mitcha McConnella, przewodniczącego mniejszości w Senacie, bo nie przestaje krytykować Trumpa w wywiadach telewizyjnych. A nawet wyraża ostre słowa pod adresem swojej partii za to, że „toleruje nieprawdę propagowaną przez byłego prezydenta".

W środę liderzy partii oraz sam Trump publicznie poparli kandydaturę Stefanik. – Republikanie muszą się skupić na przejęciu większości w Izbie Reprezentantów w 2022 r. i walce przeciwko przewodniczącej [Nancy] Pelosi i prezydentowi Bidenowi oraz ich radykalnej socjalistycznej agendzie. Elise Stefanik jest oddana tej walce – powiedział kongresman Steve Scalise.

Kongresman Adam Kinzinger z Illinois, jeden z najwierniejszych zwolenników Cheney, zaapelował na Twitterze, aby ujawnić, jak każdy ustawodawca się zachowa, gdy dojdzie do głosowania w jej sprawie, tak aby sponsorzy mogli to zobaczyć i wyciągnąć wnioski.

Trump już wcześniej nazwał Cheney „głupcem podżegającym do wojny" i był wściekły na McCarthy'ego za poparcie. – Chcemy przywódców, którzy wierzą w ruch Make America Great Again i za priorytet stawiają sobie wartości zawarte w haśle America First. Elise [Stefanik] jest o wiele lepszą kandydatką! – napisał teraz.

Prezydent Joe Biden nazwał sytuację minirebelią w Partii Republikańskiej i stwierdził, że nie jest ona w stanie się zdefiniować i mówić jednym głosem. – Potrzebujemy Partii Republikańskiej. Potrzebujemy dwupartyjnego systemu. System jednopartyjny nie będzie zdrowy – ostrzegał.

„New York Times" zwraca uwagę, że skupiając swoje poparcie wokół Elise Stefanik, republikanie skłaniają się ku postaci, która tak naprawdę obrazuje sedno transformacji partii w ostatnich latach. Absolwentka Harvardu, była doradczyni prezydenta George'a W. Busha, Stefanik przeszła z obozu starego republikańskiego establishmentu do nowego, który uformował się wokół Trumpa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA