fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Program dla rodzin i dla Prawa i Sprawiedliwości

Fotorzepa/Jerzy Dudek
W Prawie i Sprawiedliwości pełna mobilizacja. W zamyśle prezesa Jarosława Kaczyńskiego uruchomienie rządowego programu pomocy rodzinom 500+ ma stanowić nowe wizerunkowe otwarcie, na którym partia i rząd mają w najbliższych miesiącach odbudować zaufanie swoich wyborców.

Strategia z Nowogrodzkiej

Cel jest prosty. Walczyć o utrwalenie następującego przekazu: to Prawo i Sprawiedliwość w przeciwieństwie do opozycji, której – według narracji PiS – zależy jedynie na permanentnej politycznej wojnie – wsłuchuje się w problemy zwykłych ludzi.

Sztandarowa obietnica, która dała PiS zwycięstwo w jesiennych wyborach, 1 kwietnia wchodzi w życie. W ramach programu 500+ polskie rodziny dostaną świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia.

Rząd zapewnia ustami samej premier, że pieniądze na realizację programu są bezpieczne i również w następnych latach finansowanie świadczeń będzie dobrze przebiegało.

Ofensywa Beaty Szydło

W jaki sposób na programie 500+ zamierza skorzystać także Prawo i Sprawiedliwość? Cała strategia wymyślona na Nowogrodzkiej, a centralnie przygotowywana do realizacji w Kancelarii Premiera – jak mówią nam najbliżsi współpracownicy szefowej rządu – jest dopięta na ostatni guzik.

Najważniejszym piątkowym wydarzeniem ma być zaplanowana na godz. 10.30 konferencja prasowa premier Szydło.

Z tego właśnie powodu – jak słyszymy – skrócone zostały nieco piątkowe głosowania.

– To będzie wielkie wydarzenie. Pani premier osobiście zainauguruje program 500+, który jest krokiem milowym, jeśli chodzi o pomoc dla polskich rodzin – mówi „Rzeczpospolitej" rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jak podkreśla, jednocześnie w całym kraju, we wszystkich województwach odbędą się konferencje wojewodów, po których wsiądą oni, tak jak Szydło, do specjalnych 500-busów, by wyruszyć w objazd po każdej gminie w Polsce.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", Szydło uda się w piątek do jednej z podwarszawskich wsi Mystkówiec-Szczucin.

Tam ma się spotkać z rodziną mającą dwie córki. Następnie mają się razem udać do pobliskiego urzędu gminy, by złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego.

Podobne odwiedziny rządowych przedstawicieli mają mieć miejsce w innych województwach.

Objazd Polski

Jak słyszymy w rządzie, promocja programu jest naprawdę szeroko zakrojona. Objazd wojewodów w ramach akcji informacyjnej pod hasłem „500 busów" ma bowiem trwać od 1 kwietnia do 30 czerwca. W jej ramach – jak zaznacza Bochenek – przedstawiciele rządu mają rozdawać ulotki i gadżety, a także organizować spotkania z ludźmi, by w ten sposób zachęcać do udziału w programie rządowym.

– Chcemy, by o programie dowiedziało się jak najwięcej polskich rodzin i z niego skorzystało. Będziemy oprócz zachęcania także pomagać w wypełnianiu wniosków – zapowiada rzecznik rządu.

W akcję informacyjną mają się zaangażować także wszyscy parlamentarzyści i politycy PiS. Mają oni, oprócz osobistego rozdawania ulotek w swoich okręgach, udzielać także w biurach poselskich wszelkich porad o programie 500+.

Ponadto przygotowana jest cała ofensywa wizerunkowa w mediach zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. W spotach reklamujących sztandarowy program PiS ma występować zarówno premier Beata Szydło, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk zapewnia w rozmowie z nami, że program jest bezpieczny.

– Przygotowaliśmy wiele możliwości, aby rodziny mogły złożyć wniosek o świadczenie. Można to zrobić choćby korzystając z bankowości elektronicznej. Można także tradycyjnie udać się do urzędu złożyć wniosek. Mamy świadomość, że jeśli wszyscy zechcą 1 kwietnia ruszyć z wnioskami, to system może mieć problemy z udźwignięciem, ale jesteśmy dobrej myśli – podkreśla Marczuk.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA