Ramzan Kadyrow walczy z alkoholem w Czeczenii

W Nowy Rok czeczeńska policja urządziła naloty na restauracje i kawiarnie w Groznym.

Aktualizacja: 03.01.2017 21:25 Publikacja: 03.01.2017 18:55

Ramzan Kadyrow, władca Czeczenii, z którym Moskwa ma coraz więcej kłopotów.

Ramzan Kadyrow, władca Czeczenii, z którym Moskwa ma coraz więcej kłopotów.

Foto: Instagram

Policjanci wyłapywali zarówno Czeczenów, jak i nielicznych turystów pijących alkohol.

– Złapali i zabrali trzech chłopaków, którzy siedzieli przy sąsiednim stoliku i popijali sobie. Na szczęście razem z kolegami nie zamówiliśmy żadnego alkoholu, bo Nowy Rok witalibyśmy w areszcie – powiedział Czeczen Imran portalowi „Kawkazkij uzieł".

Policja przyznała, że zatrzymano „kilkadziesiąt osób". Sami mieszkańcy po cichu mówią o „absurdalności sytuacji", bowiem w Czeczenii nie ma zakazu picia alkoholu. Władze autonomicznej republiki nie mają nawet takich kompetencji. Za to ograniczyły możliwość jego kupna – można to zrobić jednie pomiędzy 8 a 10 rano.

– Oficjalnie nie można w Groznym kupić alkoholu, w żadnym wypadku. Oczywiście, na bazarach są takie miejsca, gdzie dostanie się go spod lady, ale sprzedają tylko swoim, znajomym – powiedział „Rzeczpospolitej" znawca Kaukazu Północnego Wadim Dubnow. W poprzednich latach zdarzało się, że czeczeńska policja zatrzymywała samochody wjeżdżające do republiki, sprawdzając, czy wwożą alkohol. Jeśli znaleziono go, kierowcy byli karani. Akcje były bezprawne, bowiem w Rosji (której częścią jest Czeczenia) nikt nie zabronił wożenia alkoholu samochodem.

Nie mając uprawnień, Ramzan Kadyrow wprowadza zakazy innymi sposobami. Pod koniec listopada przy wjeździe do Groznego doszło do dużego wypadku samochodowego spowodowanego przez pijanego kierowcę. Tuż po nim prezydent Czeczenii wezwał do siebie sprzedawców alkoholu, a po spotkaniu oświadczył, że wszyscy dobrowolnie zrezygnowali z licencji na jego sprzedaż i zdali je na jego ręce.

Pod koniec ubiegłego roku eksperci rosyjskiej Rady Społecznej (instytucji przy prezydencie, która reprezentuje różne grupy zawodowe) opublikowali ranking spożycia alkoholu w poszczególnych regionach. Najtrzeźwiejszym okazała się Czeczenia, kolejne miejsca zajęły sąsiadujące z nią muzułmańskie republiki Kaukazu Północnego: Dagestan i Inguszetia.

– Bez problemu można się napić we własnym domu, pod warunkiem, że udało się kupić alkohol – mówi Dubnow o współczesnych czeczeńskich obyczajach. Szczególnie chętnie korzystają z tego przedstawiciele kadyrowskiej administracji.

Eksperci alarmują, że alkohol „został zastąpiony przez tabletki". W drugiej połowie lat 90. w niepodległej Czeczenii wprowadzono oficjalnie prawo szarijatu. Wtedy młodzież produkowała narkotyki z różnych miejscowych roślin. Teraz znaczną popularnością w Czeczenii cieszy się niemiecki lek przeciw epilepsji Lirica, który u przyjmujących go zdrowych osób wywołuje poczucie euforii. Jednak po wielkim grudniowym zatruciu w Irkucku surogatami alkoholu, w wyniku którego zmarło prawie 80 osób, władze w Moskwie zaostrzyły przepisy dotyczące sprzedaży zarówno kosmetyków zawierających spirytus, jak i różnych leków, w tym liriki.

Kadyrow kontynuuje działalność tradycjonalistów z lat 90. Kobietom nie wolno chodzić w minispódniczkach, a na głowie muszą nosić obowiązkowe chusty. „Chusta to duma czeczeńskiej kobiety!" – głosi ogromny billboard stojący w samym centrum Groznego. Przy czym władze nie wydają w tych sprawach formalnych zakazów. Jedynym wyjątkiem jest miejscowy uniwersytet, gdzie rektor nakazał studentkom „przestrzeganie tradycyjnej, czeczeńskiej etyki". Oraz przedszkola, w których władze oświatowe zakazały przedszkolakom zakładania „prześwitujących kostiumów" na tradycyjne zabawy maskaradowe przed Nowym Rokiem. „Najlepiej, jeśli dziewczynki przyjdą w hidżabach" – poinformowano rodziców.

Policjanci wyłapywali zarówno Czeczenów, jak i nielicznych turystów pijących alkohol.

– Złapali i zabrali trzech chłopaków, którzy siedzieli przy sąsiednim stoliku i popijali sobie. Na szczęście razem z kolegami nie zamówiliśmy żadnego alkoholu, bo Nowy Rok witalibyśmy w areszcie – powiedział Czeczen Imran portalowi „Kawkazkij uzieł".

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"
Polityka
Wybory w Indiach. Modi u progu trzeciej kadencji
Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Zakaz używania TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy