fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Lidia Staroń kandydatką Porozumienia na RPO?

PAP, Mateusz Marek
Niezależna senator Lidia Staroń może być kolejną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej kandydaturę ma zamiar wysunąć partia Jarosława Gowina, a mogą ją poprzeć niektórzy senatorowie opozycji - pisze Onet.

Senat odrzucił wczoraj kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko rzecznika Praw Obywatelskich. Senatorowie zdecydowali o tym stosunkiem głosów 49:48, przy 2 wstrzymujących się.

Od głosu wstrzymali się Jan Filip Libicki (Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Lidia Staroń (Koło Senatorów Niezależnych).

Wcześniej Sejm odrzucił dwukrotnie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, natomiast za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, ale tę kandydaturę odrzucił Senat.

Bartłomieja Wróblewskiego zaproponowało na stanowisko RPO Prawo i Sprawiedliwość, którego Wróblewski jest posłem.

Po fiasku prób wyboru nowego RPO - poprzedni rzecznik Adam Bodnar wyrokiem trybunału Konstytucyjnego 15 lipca musi ustąpić ze stanowiska - padło nazwisko kolejnej możliwej kandydatki.

Jest nią Lidia Staroń, niegdyś posłanka PO, obecnie niezależna senator. Nad jej wysunięciem myśli Porozumienie Jarosława Gowina.

Jest znana m.in. z walki z nieuczciwymi komornikami i batalii o prawa lokatorów. W 2015 r. odeszła z Platformy Obywatelskiej. Wystartowała wówczas jako niezależna kandydatka do Senatu i pokonała kandydatów PO oraz PiS. W 2019 r. uzyskała reelekcję już z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Zdobyła 106 tysięcy głosów - przypomina Onet.

Lidia Staroń często głosuje zgodnie z linią partii rządzącej. Jak pisze Onet, przed głosowaniem nad kandydaturą Wróblewskiego ze środowiska PiS dochodziły głosy, że jeśli Staroń nie zagłosuje "za" - "przekreśli to jej szanse w przyszłości".

Mimo to wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany dziś w Polsat News  o ewentualną akceptację kandydatury Staroń, nie wykluczył takiej możliwości. - Pani senator jest osobą o ogromnym dorobku, ogromnych doświadczeniach, jeśli chodzi o pomoc słabszym, potrzebującym i pokrzywdzonym. Nie chcę dziś nic przesądzać - mówił Fogiel.

Wyników głosowania nad tą kandydaturą nie jest pewna sama opozycja. Co prawda Wróblewski przepadł stosunkiem głosów 49:48, ale w głosowaniu nie wziął udziału senator PO Robert Dowhan. Tłumaczył, że wina były problemy techniczne.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z PO, pytany o Lidię Staroń, mówi krótko: - Jeżeli pani senator Lidia Staroń będzie następnym kandydatem, zostanie potraktowana tak samo jak wszyscy inni, czyli z należytym szacunkiem.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA