fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Bielan i Bortniczuk zakładają nową partię

Adam Bielan
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Wykluczeni z Porozumienia politycy, m.in. Adam Bielan i Kamil Bortniczuk, zamierzają wkrótce założyć własną partię - informuje Salon24.pl.

W sobotę podczas prezentacji programu społeczno-gospodarczego "Polski Ład", pod którym podpisali się liderzy partii tworzących koalicję rządzącą prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że pod deklaracją złożone zostaną kolejne podpisy.

"Potwierdzamy" - tak słowa Kaczyńskiego w mediach społecznościowych skomentował poseł Kamil Bortniczuk. Pytany, czy powstanie nowy byt polityczny odpowiedział twierdząco.

Według portalu Salon24.pl, Polski Ład PiS ma poprzeć nowa partia, którą zakładają "rozłamowcy z Porozumienia". "Politycy nie ujawniają jeszcze nazwy, nie zdradzają też kto zostanie oficjalnie prezesem ugrupowania, ale zapewniają, że już mają gotowe dokumenty rejestracyjne" - czytamy.

Czytaj także:
Morawiecki: Wielu żyje od pierwszego do pierwszego. "Polski Ład" jest dla nich

Według tego źródła, powstanie nowego ugrupowania ma zostać ogłoszone przed wakacjami, a formacja ma przystąpić do Zjednoczonej Prawicy.

Z nieoficjalnych ustaleń portalu wynika, że w nowej partii mają znaleźć się m.in. Kamil Bortniczuk, europoseł Adam Bielan, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas oraz posłowie Jacek Żalek i Włodzimierz Tomaszewski.

W koalicyjnym Porozumieniu trwa konflikt o przywództwo. Adam Bielan utrzymywał, że kadencja wicepremiera Jarosława Gowina jako przewodniczącego partii zgodnie ze statutem wygasła po trzech latach w 2018 r., a kolejnych wyborów nie przeprowadzono. Bielan przekonywał, że w zaistniałej sytuacji to on pełnił obowiązki prezesa jako przewodniczący Konwencji Krajowej.

Bielan został zawieszony w prawach członka Porozumienia - decyzję kwestionowała część polityków partii. Później sąd koleżeński zdecydował o usunięciu Bielana i posła Kamila Bortniczuka z partii.

Obaj usunięci z Porozumienia politycy uważali tę decyzję za nieważną ponieważ - w ich ocenie - zarząd partii został jesienią 2020 roku poszerzony niezgodnie ze statutem.

W połowie lutego na wniosek Jarosława Gowina sąd koleżeński Porozumienia zdecydował o wydaleniu z partii ośmiorga członków, w tym wiceszefa resortu do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka, ministra w KPRM ds. samorządu terytorialnego Michała Cieślaka i wiceszefa MAP Zbigniewa Gryglasa. Porozumienie wycofało rekomendację do zasiadania tych polityków w rządzie.

Źródło: salon24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA