fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Konserwatyści z PO, PSL, Gowin i Kukiz mieliby 12,4 proc.

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Gdyby przed wyborami powstała wspólna lista PSL, Porozumienia Jarosława Gowina, Kukiz'15 i konserwatystów z PO, mogłaby ona liczyć na ponad 12 proc. poparcia - wynika z sondażu pracowni Estymator.

Według sondażu, największe poparcie w wyborach uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując poparcie 36,4 proc. ankietowanych. Choćby byłby to wynik zbliżony do tego z wyborów w 2015 roku, nie pozwoliłby na uzyskanie większości w Sejmie - według przeliczeń, dokonanych przez portal dorzeczy.pl, PiS miałby tylko 197 mandatów.

Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 17,1 proc. poparciem i 82 posłami. Wspólna lista PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polska wyprzedziłaby Lewicę (SLD, Wiosna, Razem), która wskazaną przez 14,5 proc. respondentów. Taki wynik dałby Lewicy 61 mandatów.

Na kolejnym miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, która do Lewicy traciłaby 0,6 pkt. proc. i miałaby jednego posła mniej. Piątym ugrupowaniem w Sejmie byłaby hipotetyczna Koalicja Polska, gromadząca Polskie Stronnictwo Ludowe, Porozumienie Jarosława Gowina, Kukiz'15 oraz konserwatywnych polityków Platformy Obywatelskiej. Taka lista uzyskałaby poparcie 12,4 proc. pytanych, co przełożyłoby się na 53 mandaty.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja - z 5,6 proc. głosów miałaby 6 posłów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Estymator przeprowadził sondaż metodą CATI w dniach 20-21 lutego 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: rp.pl/ dorzeczy.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA