fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Niemcy zamkną granice? Głos szefa kancelarii Angeli Merkel

AFP
W Niemczech może zaistnieć konieczność zamknięcia granic z krajami sąsiadującymi, jeżeli państwa te nie podejmą działań w celu ograniczenia liczby zakażeń koronawirusem - powiedział szef kancelarii Angeli Merkel.

Helge Braun powiedział telewizji ARD, że ważne jest, by opanować poziom liczby infekcji, by państwa mogły chronić się przed nowymi, bardziej zaraźliwymi wariantami wirusa.

- Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeżeli w danym kraju liczba zakażeń wzrośnie, mutacja może stać się wariantem quasidominującym, a wtedy zakażeń nie można już kontrolować - stwierdził szef kancelarii kanclerz Angeli Merkel.

Czytaj także: Minister zdrowia nie zamierza podać się do dymisji

- Dlatego nieuniknione są nawet ostrzejsze zasady na naszych granicach wewnętrznych, a ponieważ nikt tego nie chce, ważne jest, byśmy teraz działali wspólnie - oświadczył Braun.

O tym, że Niemcy mogą rozważyć wprowadzenie restrykcji na granicach, jeśli inne państwa europejskie nie podejmą działań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - szczególnie nowych, bardziej zaraźliwych wariantów - mówiła we wtorek Angela Merkel.

- Możemy robić, co uważamy, ale nie odniesiemy sukcesu, jeśli inni nie będą pracowali równolegle - powiedziała kanclerz Niemiec.

- Musimy się upewnić, że wszyscy wokół nas robią to samo. W innym przypadku musimy przyjrzeć się środkom takim jak ograniczenia wjazdu - dodała.

Czytaj także: Koronawirus. Niemcy proponują, by UE mogła się zamykać przed Brytyjczykami

Niemcy graniczą z dziewięcioma państwami, w tym z Polską.

Słowa Merkel padły po tym, jak kanclerz Niemiec i premierzy krajów związkowych uzgodnili przedłużenie do 14 lutego okresu obowiązywania tzw. twardego lockdownu, czyli ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustaleniami, większość sklepów, restauracje, teatry i szkoły pozostaną zamknięte. W środkach transportu publicznego i sklepach będzie obowiązywał nakaz noszenia "maseczek medycznych". Pracodawcy mają co najmniej do 15 marca umożliwiać pracownikom pracę zdalną. Utrzymane zostały inne obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące prywatnych spotkań.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA