fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

W Finlandii powstaje partia nawiązująca do ruchu faszystów

Logo przedwojennego ruchu faszystowskiego Lapuan Liike
qWerk, Public domain, via Wikimedia Commons
Grupa byłych członków skrajnie prawicowej Partii Finów tworzy nową partię polityczną, której nazwa jest nawiązaniem do faszystowskiego ugrupowania działającego w Finlandii w latach 30-tych i 40-tych.

Byli członkowie Partii Finów zarejestrowali stowarzyszenie pod nazwą "Sinimusta" (Niebiesko-Czarni) w grudniu. Agencja informacyjna Uutissuomalainen podała, że stowarzyszenie zaczęło zbierać wymagane 5 tysięcy podpisów wymaganych do zarejestrowania partii politycznej.

Stowarzyszenie, które opisuje się jako nacjonalistyczne, składa się z byłych członków Partii Finów, a także członków młodzieżówki tego ugrupowania po rozłamie, do jakiego doszło w partii.

Wśród członków stowarzyszenia jest Terhi Kiemunki, była członkini Partii Finów, skazany w 2016 roku za podżeganie do nienawiści na tle etnicznym.

Kiemunki została wykluczona z partii na początku 2017 roku w związku z nieprawidłowościami w jej oświadczeniach majątkowych.

Czarny i niebieski były kolorami ruchu Lapuan Liike - faszystowskiego ugrupowania z okresu międzywojnia, które podjęło próbę dokonania zamachu stanu w 1932 roku.

Po nieudanej próbie puczu członkowie organizacji weszli w skład IKL, partii faszystowskiej, mającej reprezentację w parlamencie i okresowo wchodzącej w skład rządów do 1944, gdy partię rozwiązano co było jednym z warunków zawieszenia broni między Finlandią a ZSRR.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA