fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja: Po zabójstwie nauczyciela władze zamknęły meczet

Wielki Meczet w Pantin, Francja
AFP
Podparyski meczet został decyzją władz zamknięty na pół roku. Decyzja ma związek z groźbami pod adresem nauczyciela historii, który został potem zamordowany.

Samuel Paty uczył historii w podparyskim liceum. Na lekcjach omawiając temat wolności słowa pokazywał uczniom karykatury Mahometa, które społeczność muzułmańska uważała za obraźliwe. Na stronie internetowej Wielkiego Meczetu z podparyskim Pantin ukazało się nagranie z groźbami pod adresem nauczyciela.

Dowiedz się więcej: Francja: Mężczyzna ścięty na ulicy. Macron: Akt islamskiego terroru

16 października Paty został zaatakowany na ulicy w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine. Napastnik, 18-letni imigrant z Czeczenii, zamordował nauczyciela, odcinając mu głowę. Niedługo potem został zastrzelony przez policję. Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił zbrodnię mianem aktu islamskiego terroryzmu.

W związku ze sprawą władze departamentu Seine-Saint-Denis zdecydowały, że meczet z Pantin zostanie zamknięty na pół roku "w celu zapobieżenia aktom terroru". We wtorek funkcjonariusze policji rozwieszali w okolicy budynku plakaty z informacją o decyzji.

modlący się w meczecie w Pantin we Francji
AFP

Władze Francji zapowiedziały stanowcze kroki przeciw radykalnym ruchom islamskim oraz walkę w obronie "wartości Republiki".

Szef MSW Gerald Darmain powiedział, że Francja mierzy się z "wewnętrznym wrogiem".

Po zabójstwie nauczyciela przełożony meczetu M'hammed Henniche wyraził ubolewanie, że wideo zostało umieszczone na profilu świątyni w mediach społecznościowych.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA