fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Witold Waszczykowski: Prezydent USA poszukuje rady od prezydenta Polski

Fotorzepa, Robert Gardziński
- Należy się cieszyć, że gdy świat wychodzi z pandemii, amerykański prezydent poszukuje rady, wsparcia ze strony prezydenta Polski - powiedział w radiowej Trójce Witold Waszczykowski.

Witold Waszczykowski w radiowej Trójce odniósł się do środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Polityk ocenił, że opozycja bezpodstawnie krytykuje i drwi ze spotkania polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem. Europoseł PiS podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają wiele wspólnych interesów, w tym między innymi kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Jak stwierdził, decyzje dotyczące tych spraw w naszym regionie były podjęte jeszcze przez poprzednią administrację Baracka Obamy.

- Barack Obama w 2016 roku doszedł do wniosku, że reset z Rosją jest niekorzystny dla interesów i bezpieczeństwa NATO i amerykańskich. To on podjął decyzję o odblokowaniu budowy tarczy antyrakietowej, o wsparciu decyzji NATO o rozmieszczeniu sił Sojuszu na flance wschodniej, o wysłaniu ciężkiej brygady amerykańskiej - powiedział Witold Waszczykowski. - Wszystkie te decyzje Baracka Obamy były na szczęście realizowane przez Donalda Trumpa - dodał.

Europoseł PiS przestrzegał, że bezpieczeństwo Polski "nigdy nie jest dane i zagwarantowane na zawsze". Ocenił, że z tego powodu należy modernizować armię. - Jesteśmy państwem flankowym, sąsiadującym z obszarem niestabilności na wschodzie - zaznaczył.

Polityk mówił również, że obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski ma za zadanie odstraszać napastników i jest gwarancją, że "pewne incydenty i konflikty niskiego szczebla, mogą być natychmiast uśmierzone".

Podkreślił, że Polska uważa separowanie się Unii Europejskiej od USA za błędną politykę. - Silne więzi transatlantyckie powinniśmy podtrzymywać - stwierdził. 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA