fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Gowin: Szumowski informował mnie o aktywności swojego brata

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jako wiceminister nauki Łukasz Szumowski nigdy nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - oświadczył były wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie).

Jarosław Gowin do niedawna stał na czele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceszefem tego resortu od listopada 2016 r. do stycznia 2018 r. był Łukasz Szumowski, obecny minister zdrowia.

"Łukasz Szumowski, obejmując urząd wiceministra nauki, poinformował mnie o biznesowej aktywności swojego brata" - napisał Gowin na Twitterze. "Z powodu potencjalnego konfliktu interesów nigdy nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" - dodał.

- Nie podejmowałem żadnych decyzji dotyczących wydawania środków znajdujących się w NCBiR - oświadczył wieczorem w Polsat News Łukasz Szumowski. - To byłby kryminał. NCBiR nie leżał w moich kompetencjach - dodał.

Sprawa ma związek z doniesieniami, jakie pojawiły się po sprowadzeniu z Chin maseczek ochronnych. Za 120 tys. masek resort zdrowia zapłacił ok. 5 mln zł trzem firmom bez doświadczenia w hurtowym obrocie materiałami farmaceutycznymi.

Ofertę w resorcie na sprzedaż dużej ilości środków ochronnych dla służby zdrowia złożył znajomy brata ministra Szumowskiego – świadczą o tym materiały, jakie pozyskali posłowie opozycji w resorcie.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie do CBA wniosku o kontrolę oświadczeń majątkowych Szumowskiego oraz o kontrolę wszystkich zakupów dokonywanych przez instytucje publiczne, związanych z pandemią koronawirusa.

Wcześniej minister Szumowski poinformował o wysłaniu do prokuratury zawiadomienia w sprawie zakupionych przez jego resort maseczek, które nie spełniają norm. Mimo certyfikatów, które przedstawił sprzedający, testy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wykazały, że sprzęt jest bezużyteczny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA