fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiny: Parlament za objęciem Hongkongu ustawą o bezpieczeństwie narodowym

AFP
Parlament Chin przeważającą większością głosów zatwierdził bezpośrednie objęcie Hongkongu przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego, aby mierzyć się z zagrożeniem secesji, sabotażu, przewrotu lub mieszania się innych państw w sprawy miasta, którym od 2019 roku wstrząsają protesty prodemokratyczne skierowane przeciwko popieranej przez Pekin administracji Hongkongu.

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych 2878 głosami "za" przy jednym głosie "przeciw" upoważnił komitet stały do wdrożenia przepisów w Hongkongu (sześciu deputowanych nie głosowało).

Po podaniu wyniku głosowania deputowani przyjęli go owacją - podaje Reuters.

Objęcie Hongkongu chińską ustawą o bezpieczeństwie narodowym rodzi obawy, że Pekin narzuca własne rządy i odbiera autonomię zagwarantowaną miastu w 1997 roku w ramach formuły "jedno państwo, dwa systemy". Chiny w 1997 roku przejęły rządy nad Hongkongiem od Wielkiej Brytanii.

Szczegóły przepisów jakie mają zostać wprowadzone w Hongkongu mają być znane w nadchodzących tygodniach. Przepisy mają być wdrożone przed nadejściem września.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA