fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Niemcy: SPD może wyjść z koalicji. Rząd bez Merkel upadnie?

AFP
SPD, które wchodzi w skład tzw. wielkiej koalicji rządzącej Niemcami, oświadczyło, iż może wyjść z koalicji z CDU/CSU jeśli Angela Merkel zostanie zmuszona do ustąpienia ze stanowiska kanclerza Niemiec - informuje Reuters.

Po tym jak protegowana Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer, która stoi na czele CDU oświadczyła, że nie będzie ubiegać się o zastąpienie Merkel na stanowisku kanclerza, w CDU trwa proces wyboru nowego lidera i kandydata na kanclerza w wyborach, które mają odbyć się w październiku 2021 roku.

Jeśli liderem CDU zostanie rywal Merkel, wówczas możliwe jest, iż obecna kanclerz, która pierwotnie miała pozostać na stanowisku do wyborów w 2021 roku, może być zmuszona do opuszczenia stanowiska szefowej rządu.

Tymczasem sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil oświadczył, że jego partia "weszła w koalicję z Merkel". - I opuścimy koalicję wraz z nią - tak jak to było zaplanowane, przed następnymi wyborami federalnymi - dodał.

- Nie wiem nic o innej dacie wyborów (niż październik 2021 roku - red.) - podkreślił.

W ciągu ostatnich dwóch lat krucha koalicja SPD i CDU/CSU była kilka razy bliska załamania się.

Klingbeil stwierdził też, że spodziewa się, iż chadecja jest "świadoma swojej odpowiedzialności" i "nie będzie uciekać od prezydencji UE". Niemcy mają stanąć na czele UE 1 lipca 2020 roku, słowa Klingbeila należy więc traktować jako ostrzeżenie przed przedterminowymi wyborami, do których mogło by dojść w tym okresie, gdyby rozpadła się koalicja CDU/CSU i SPD.

Klingbeil podkreślił też, że chociaż SPD chce pozostać w rządzie z chadekami do końca kadencji, to jednak jest gotowa stanąć do wyborów w każdym czasie.

Jak pisze Reuters SPD może nie być w stanie współpracować z dwoma potencjalnymi następcami Kramp-Karrenbauer i Merkel - Friedrichem Merzem i Jensem Spahnem.

Do kryzysu w CDU doszło po tym, jak działacze chadecji z Turyngii - wbrew stanowisku centrali - zagłosowali wraz ze skrajnie prawicową AfD, by utworzyć rząd landu. Po tym jak Merkel stwierdziła, że z decyzji tej należy się wycofać, nowo wybrany premier Turyngii podał się do dymisji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA