fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Balcerowicz: Trwa walka o ustrój Polski. PiS cofa państwo do modelu Putina

tv.rp.pl
Z prof. Leszkiem Balcerowiczem, byłym wicepremierem i autorem zmian gospodarczych w Polsce na początku lat 90. rozmawiamy o 30-leciu reform.

- Polska gospodarka lat 90. miała wszystkie wady gospodarki socjalistycznej – ogromne niedostatki towarów, ogromne marnotrawstwo i w konsekwencji dużo niższy standard życia niż w porównywalnych niegdyś krajach Zachodu. W latach 50., 60. Polska miała podobny poziom PKB, co Hiszpania – opowiada gość Bogusława Chraboty.

- Oprócz długu zagranicznego, mieliśmy ogromny dług wewnętrzny, o którym ludzie nie wiedzieli. Nie każdy wie, że ludzie wpłacali pieniądze na książeczki mieszkaniowe za socjalizmu, ale mieszkań się nie doczekali. W konsekwencji pierwsze rządy na czele z Tadeuszem Mazowieckim i Janem Krzysztofem Bieleckim musiały w budżetach umieścić pieniądze pobierane od ludzi w tamtych latach, żeby wykupić mieszkania dla tych, co wpłacili za nie jeszcze za socjalizmu – mówi prof. Balcerowicz.

- W dążeniu do tego, by chronić najsłabszych, tak zwiększono emerytury w 1990 roku, że w efekcie one wzrosły dużo szybciej niż płace, w 1991 roku przyczyniły się do problemów budżetowych. To nie wynikało ze złej woli, tylko z szybkości działania – wspomina gość programu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA