fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja grozi zamknięciem baz. Korzystają z nich Amerykanie

U.S. Air Force
Sekretarz obrony USA Mark Esper chce wyjaśnień od Ankary w sprawie groźby zamknięcia w Turcji dwóch strategicznych baz wojskowych wykorzystywanych przez Stany Zjednoczone.

W niedzielę prezydent Recep Tayyip Erdogan zagroził zamknięciem baz Incirlik i Kurecik. Obie znajdują się na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju, w pobliżu granicy z Syrią.

Z obu baz korzystają siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. Z Incirlik wysyłane są jednostki do bombardowania pozycji zajmowanych przez Państwo Islamskieg w Syeii. W bazie Kurecik mieści się główna stacja radarowa NATO.

Mark Esper zapowiedział, że musi ten temat omówić z ministrem obrony Turcji Hulusi Akarem. Sekretarz obrony USA chce wiedzieć, jak powinno się interpretować zapowiedzi Erdogana oraz jak poważne są to plany.

Esper powiedział, że ewentualne zamknięcie baz jest sprawą, którą powinno zająć się NATO. Mówił o dalszym zaangażowaniu Turcji w działanie sojuszu.

Dodał, że jest rozczarowany kierunkiem, jaki Ankara wydaje się podążać, oddalając się od NATO i zbliżając się do Rosji.

Turcji grożą sankcje ze strony USA za zakup rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400. Stosunki między Ankarą a Waszyngtonem uległy napięciu, gdy w październiku wojska tureckie rozpoczęły ofensywę przeciwko Kurdom w północnej Syrii.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA