fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Reuters o expose Morawieckiego: Nie podano szczegółów ws. kroków w zakresie reformy sądownictwa

AFP
„Premier Polski Mateusz Morawiecki przedstawił plany wzmocnienia roli państwa w gospodarce i pogłębienia przeglądu systemu wymiaru sprawiedliwości, który skierował Warszawę na kurs kolizyjny z partnerami z Unii Europejskiej” - pisze Reuters, komentując expose Mateusza Morawieckiego.

„Po zakończeniu rządów komunistycznych Polska przyjęła twarde reformy gospodarcze, które według liberalnych zachodnich ekonomistów są potrzebne do uratowania gospodarki, ale PiS twierdzi, że stworzono swobodną formę kapitalizmu, który podsycał nierówności” - pisze w swoim tekście Reuters. „Nie podał żadnych szczegółów, jakie kroki zamierza podjąć PiS w zakresie reformy sądownictwa. Partia twierdzi, że dalsze reformy mają na celu usprawnienie systemu sądownictwa, ale przeciwnicy twierdzą, że dotychczasowe reformy go upolityczniły” - dodano, komentując expose Mateusza Morawieckiego.

Jak pisze Reuters, „od powrotu do władzy w 2015 roku, PiS wprowadził zmiany w sposobie prowadzenia sądów i zmienił niektóre zasady regulujące Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy”. "Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, odpowiedziała, podejmując kroki prawne w sprawie reform, które jej zdaniem zagrażają praworządności i niezawisłości sądownictwa” - zaznaczono. „Morawiecki wyjaśnił, że PiS będzie naciskać na ogromne wydatki socjalne, które pomogły uczynić je popularnym. Obiecał nowe programy pomocy społecznej, które pomogą rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci i osobom starszym. Powiedział, że jego rząd dokona przeglądu wydatków publicznych na instytucje państwowe, aby zaoszczędzić pieniądze i pomóc utrzymać kontrolę finansów publicznych” - dodano. Zwrócono także uwagę że „PiS zapewnił, że utrzyma zrównoważony budżet w 2020 roku, korzystając z jednorazowych dochodów i szybkiego wzrostu gospodarczego"."Niektórzy ekonomiści twierdzą jednak, że takie plany są zbyt ambitne w czasach spowolnienia gospodarki europejskiej” - podkreślono. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA