fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Andrzej Rzepliński: Kaczyński rechotał polecając Chojnę-Duch do TK

tv.rp.pl
- Żadna z osób, jakie zaproponował PiS do Trybunału Konstytucyjnego, nie nadaje się na to stanowisko. Jeśli porównać te trzy kandydatury PiS z trzema sędziami, którzy odchodzą z TK, to jest to kosmiczna różnica pod każdym względem - powiedział w programie „Onet Opinie” Andrzej Rzepliński.

Trójka nowych kandydatów PiS do Trybunału Konstytucyjnego to Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch. To informacja, którą przekazał w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który zachwalał zgłoszone nazwiska. – To osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości – przekonywał w Sejmie. Podkreślał też, że PiS kieruje do Trybunału osoby z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem.

Dowiedz się więcej: PiS obsadza Trybunał Konstytucyjny

Głosowania nad kandydatami PiS będą jedną z pierwszych decyzji Sejmu nowej kadencji, który ma zebrać się po raz pierwszy w przyszłym tygodniu, 12 listopada. Nominacje dla Pawłowicz i Piotrowicza wywołały oburzenie opozycji. Dystansują się od nich jednak także politycy Porozumienia. - Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło te kandydatury, one nie były uzgadniane z Porozumieniem. Wkrótce posłowie Porozumienia się spotkają i będziemy rozmawiać z koleżankami, kolegami z PiS o tych kandydaturach - mówił we wtorek Jarosław Gowin.

- Jarosław Kaczyński rechotał, kiedy polecał przygotować jej kandydaturę do TK. Pokazał, że nie ma żadnej granicy tego, co wyprawia z Polską - mówił w programie „Onet Opinie” Andrzej Rzepliński, komentując kandydaturę Elżbiety Chojnej-Duch do Trybunały Konstytucyjnego. - Kiedy słuchało się jej zeznań na komisji ds. VAT (...) to rodziło się pytanie, jaka część tego wszystkiego, to była świadoma gra? - komentował Rzepliński treść zeznań Chojny-Duch, która swoimi obciążyła nimi PO.

Zdaniem Rzeplińskiego, "żadna z osób, jakie zaproponował PiS do Trybunału Konstytucyjnego, nie nadaje się na to stanowisko". - Jeśli porównać te trzy kandydatury PiS z trzema sędziami, którzy odchodzą z TK, to jest to kosmiczna różnica pod każdym względem - zaznaczył. 

„Żal mi, że Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich”

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował dziś, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich. - Uważam że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem - wyjaśnił.

Do decyzji byłego premiera odniósł się Andrzej Rzepliński mówiąc, że „rozumie powody, jakie Donald Tusk podał, ogłaszając decyzję, by nie walczyć o prezydenturę”. -Jego porażka w tych wyborach byłaby porażką nas wszystkich - stwierdził Rzepliński. - Jest mi jednak naprawdę żal tego, że Tusk nie kandyduje. Polityk tej klasy musi kalkulować, to nie jest zabawa. Moim zdaniem Tusk obawiał się tego, że nawet jeśli zdobędzie drugie miejsce w I turze, to będą go zalewały kolejne fale kłamstw - zaznaczył. 

„Sejm powinien pozbawić Banasia immunitetu"

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego wypowiedział się również na temat Mariana Banasia, który mimo tego, że CBA ma zastrzeżenia, co do jego majątku, nadal sprawuje funkcję szefa NIK. - Sejm powinien pozbawić go immunitetu, a prokurator powinien rozpocząć śledztwo – stwierdził Rzepliński. - Nie wiemy, co z dowodów, które dla prokuratora byłyby istotne w tym postępowaniu, zostało bezpowrotnie zniszczone. To już pokazuje, że mamy do czynienia z elementami państwa mafijnego – podkreślił - To nie jest tak, że za Banasiem ciągną się takie historie i nic w NIK-u o tym nie wiedzieli - dodał.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA