fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zakaz seksu pozamałżeńskiego. Prezydent Indonezji odkłada głosowanie

AFP
Prezydent Indonezji Joko Widodo odłożył głosowanie, które mogło doprowadzić do karania za seks pozamałżeńskiej. Przeciwko nowym rozwiązaniom w kodeksie karnym protestowali działacze na rzecz praw człowieka na całym świecie.

W tym tygodniu parlament Indonezji miał przyjąć nowy kodeks karny, który kryminalizuje m.in. seks pozamałżeński i wprowadza surowe kary za obrazę godności prezydenta kraju.

Indonezja jest krajem w większości muzułmańskim - spośród ok. 260 mln mieszkańców kraju muzułmanie stanowią 87,2 procenta. Czyni to z Indonezji największy - pod względem liczebności populacji - kraj muzułmański na świecie. Jak pisze Reuters w ostatnim czasie Indonezja zaczyna przesuwać się w stronę religijnego konserwatyzmu.

W kodeksie znalazły się również zakaz uprawiania seksu przez osoby tej samej płci. 

W przemówieniu telewizyjnym prezydent Indonezji Joko Widodo poinformował, że zdecydował się odłożyć głosowanie w tej sprawie. Na jego decyzję wpływ miały zastrzeżenia ze strony niektórych partii.

- Pewne treści wymagają dogłębnej analizy. Nakazałem ministrowi przedstawić moje stanowisko w parlamencie. Nakazałem również, aby minister ponownie zebrał informacje wśród opinii publicznej - powiedział prezydent. 

Proponowane zmiany w kodeksie były krytykowane na całym świecie. "Projekt jest katastrofalny nie tylko dla kobiet oraz mniejszości religijnych i płciowych, ale dla wszystkich Indonezyjczyków" - stwierdziła organizacja Human Rights Watch.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA