fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zmiana prawa po 119 latach: Aborcja legalna w całej Australii

stock.adobe.com
Aborcja jest już legalna w całej Australii po tym jak parlament Nowej Południowej Walii zagłosował za zmianą stanowych przepisów regulujących aborcję - informuje BBC.

Nowa Południowa Walia była ostatnim stanem w Australii, w którym aborcja była nielegalna - można ją było przeprowadzić jedynie w przypadku zagrożenia zdrowia matki. Prawo regulujące tę kwestię, które zostało właśnie zmienione, przyjęto w stanie 119 lat temu.

Kwestia liberalizacji przepisów regulujących aborcję wywołała gorącą debatę w stanie i podzieliła jego konserwatywny rząd.

Nowe przepisy przyjęto 26 głosami "za" przy 14 głosach przeciw w niższej izbie lokalnego parlamentu, po tym jak w czasie debaty rozważano ponad 100 poprawek do nowych przepisów. Ustawę przyjął już stanowy Senat.

Na mocy znowelizowanego prawa aborcja w Nowej Południowej Walii będzie legalna do 22 tygodnia ciąży - a w przypadku wskazań medycznych również później (wówczas jednak zgodę na aborcję będzie musiało wyrazić dwóch lekarzy).

- Obowiązujące dotychczas prawo oznaczało, że kobietom i lekarzom groziło 10 lat więzienia za podjęcie decyzji o aborcji i to nie było w porządku - mówi posłanka Partii Pracy, Penny Sharpe, jedna z autorek zmian w prawie.

- To poważny krok naprzód dla kobiet w całym stanie - dodała.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA