fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ziobro: Nie bez powodu w zakładach karnych wyraźnie wygrywa Platforma

Fotorzepa / Jerzy Dudek
- Donald Tusk świadomie nie podejmował działań, które skutecznie eliminowałyby przestępców - zarzucił byłemu premierowi w rozmowie z "Super Expressem" Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

- Właśnie udało nam się przeprowadzić operację przejęcia ponad 1,4 mld zł od karteli narkotykowych. To są konkretne pieniądze, które zasilą budżet państwa - powiedział "Super Expressowi" Zbigniew Ziobro. Dodał, to pieniądze, z których w przyszłym roku będzie można opłacić wyprawki szkolne dla 4,5 mln uczniów.

- Odebranie przestępcom tak gigantycznych pieniędzy było możliwe dzięki wprowadzonej z mojej inicjatywy konfiskacie rozszerzonej - oświadczył. - Skutecznie walczymy z mafią VAT-owską, dzięki czemu w budżecie są dodatkowe miliardy złotych na programy społeczne, na 500 plus - stwierdził.

"To był prezent dla mafii"

Zbigniew Ziobro był pytany o mafię lekową, która jego zdaniem "powoduje poważne zagrożenie dla setek tysięcy Polaków". - To za rządów PO-PSL wprowadzono w 2015 roku korzystną dla mafii lekowej zmianę w ustawie Prawo farmaceutyczne. Oznaczała ona całkowitą bezkarność kryminalną patologicznych zachowań w tej sferze. To był prezent dla mafii - powiedział minister sprawiedliwości. Dodał, że w efekcie pogorszyło się zaopatrzenie aptek w ważne leki, które były wywożone na handel za granicę.

- Dlatego z inicjatywy prokuratury, przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości zmieniło dziurawe prawo - oświadczył. Według niego, nowe przepisy, które weszły w życie przed trzema miesiącami, umożliwiają prokuratorom skuteczne rozbijanie "lekowej ośmiornicy", a śledztwa "są już zaawansowane".

"Trybunał Stanu? Za co?"

Minister sprawiedliwości został też w "SE" spytany o zarzuty opozycji, która postuluje postawienie go przed Trybunałem Stanu. - Za co? Za walkę z przestępcami? Za odbieranie im pieniędzy skradzionych zwykłym ludziom? Za zaostrzanie kar dla zwyrodnialców gwałcących i zabijających dzieci? Za przywracanie obywatelom wiary w sprawiedliwość? - odpowiedział Ziobro.

- Myślę, że opozycja powinna się martwić raczej postawieniem przed Trybunałem Stanu własnych liderów – Donalda Tuska, Ewy Kopacz, czy byłych ministrów finansów: Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka - dodał, odnosząc się do wniosków zawartych w przygotowanym przez Marcina Horałę (PiS) raporcie końcowym sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Zdaniem Ziobry, za rządów PO mafia VAT-owska "święciła triumfy". Ziobro pytał, dlaczego Platforma, Tusk i Kopacz "nie chcieli dać państwu narzędzi do walki z przestępcami w białych kołnierzykach" oraz dlaczego nie przyjęli prawa o konfiskacie rozszerzonej. Dodał, że w 2017 r. PO głosowała przeciw projektowi ustawy o konfiskacie.

"Platforma chroniła ciemne interesy grubych ryb"

- Wielkie afery gospodarcze, lichwiarze, mafia lekowa – można długo wyliczać. Na koniec swoich rządów PO dała im prezent w postaci skrócenia terminu przedawnień. W wyniku tej decyzji wielu groźnych przestępców uniknęło odpowiedzialności karnej - stwierdził minister.

Pytany, czy jego zdaniem Donald Tusk chronił przestępców, Ziobro odparł, że "świadomie nie podejmował działań, które skutecznie by ich eliminowały". Zarzucił Platformie, że ta "chroniła ciemne interesy grubych ryb". Według Ziobry, obecna władza chroni "interesy zwykłych ludzi".

- Nie bez powodu w zakładach karnych wyraźnie wygrywa wybory Platforma Obywatelska. Niech każdy sobie odpowie na pytanie: dlaczego? - powiedział lider Solidarnej Polski.

"Kaczyński byłby najlepszym premierem"

Zbigniew Ziobro był też pytany, czy w przypadku wyborczego zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy Mateusza Morawieckiego na czele rządu powinien zastąpić prezes PiS. - Jarosław Kaczyński jest najbardziej doświadczonym politykiem naszego obozu i architektem zwycięstwa. Byłby więc najlepszym premierem, bo najbardziej kompetentnym, ale wiemy z jego wywiadu w "Super Expressie", że niestety nie ma takich planów - powiedział lider Solidarnej Polski.

Pytany o zbliżające się wybory prezydenckie i ocenę działalności Andrzeja Dudy Ziobro stwierdził, że obecny prezydent "bardzo dobrze sobie radzi" i jest przez Polaków "bardzo dobrze odbierany". - Jestem przekonany, że Andrzej Duda jest najlepszym kandydatem na prezydenta obozu Zjednoczonej Prawicy w 2020 roku - zadeklarował.

Źródło: Super Express
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA