fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wielka Brytania: Johnson zatrudni 20 tys. nowych policjantów

AFP
Nowy premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, ogłosił, że zamierza rozpocząć zatrudnianie dodatkowych 20 tys. funkcjonariuszy policji w ciągu najbliższych tygodni. Johnson chce wycofać się z cięć budżetowych dokonywanych kosztem policji przez poprzednie rządy, co ma być reakcją na rosnącą na Wyspach przestępczość.

Policja stała się ofiarą poważnych cięć budżetowych przeprowadzonych przez dwa poprzednie konserwatywne rządy (Davida Camerona i Theresy May). W efekcie w policji spadło zatrudnienie, a jej przedstawiciele zaczęli się skarżyć, że brakuje im środków na realizację stawianych policjantom zadań.

Zatrudnienie 20 tys. nowych policjantów zapowiedziane przez Johnsona ma kosztować brytyjskiego podatnika 1,1 mld funtów rocznie - wynika z szacunków niezależnego Instytutu Studiów Fiskalnych.

- Moim zdaniem, jako premiera, jest uczynienie naszych ulic bezpieczniejszymi - oświadczył Johnson.

- Ludzie chcą zobaczyć więcej funkcjonariuszy w swoim sąsiedztwie, chroniący ludzi i walczących z przestępczością - dodał.

Johnson zapowiedział zwiększenie liczby policjantów w czasie kampanii prowadzonej w trakcie wyborów nowego lidera torysów. Na Wyspach w ostatnim czasie rośnie liczba najbardziej brutalnych przestępstw - zabójstw i ataków z użyciem noży. To godzi w wizerunek torysów jako partii "prawa i porządku".

May w marcu twierdziła, że zwiększenie liczby funkcjonariuszy policji nie zredukuje liczby ataków z użyciem noża, ale przeciwnego zdania jest komendant stołecznej policji Cressida Dick.

Obecnie policja w Anglii i Walii liczy 122 tys. funkcjonariuszy. W 2010 roku, w momencie dojścia Camerona do władzy, policjantów było 143 tys.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA