fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Indonezja będzie walczyć o olej palmowy w biopaliwach w UE

stock.adobe.com
Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział walkę z UE w związku z planami Brukseli, by ograniczyć używanie oleju palmowego w produkcji biopaliw - informuje AFP.

Bruksela postawiła sobie cel, aby do 2030 roku wyeliminować olej palmowy z procesu produkcji biopaliw. Ekolodzy podkreślają, że produkcja oleju palmowego prowadzi do niszczenia lasów i przyspiesza zmiany klimatyczne.

Plany UE nie podobają się jednak dużym producentom biopaliw, takim jak Indonezja i Malezja, których gospodarki w dużej mierze uzależnione są od wpływów z eksportu tego surowca.

W rozmowie z Bloombergiem Widodo powiedział, że będzie z determinacją dążyć do tego, by UE zmieniła stanowisko w tej sprawie.

- Dla mnie, jeśli jest taka dyskryminacja jak ta, będę przeciw niej walczył, ponieważ 16 milionów rolników i robotników pracuje w tej branży (przy produkcji oleju palmowego - red.). Olej palmowy jest strategicznym towarem dla Indonezji - podkreślił prezydent Indonezji.

Produkcja oleju palmowego i branże pokrewne odpowiadają za ok. 4 proc. PKB Indonezji i zapewniają zatrudnienie 6 proc. mieszkańców kraju.

Dżakarta w 2018 roku na eksporcie oleju palmowego zarobiła 17,8 mld dolarów.

Indonezja i Malezja są odpowiedzialne za produkcję 85 proc. oleju palmowego, który trafia na rynek.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA