fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Dera o zaostrzeniu Kodeksu karnego: Potrzeba społeczna

Andrzej Dera
tv.rp.pl
- Rozumiem potrzebę społeczną w tej chwili - mówił Andrzej Dera pytany w TVN24 o to, czy nowelizacja Kodeksu karnego zaostrzająca kary za pedofilię powinna być w błyskawicznym tempie przegłosowywana w Sejmie.

- Tworzenie prawa pod wpływem emocji nie jest najlepsze - przyznał Dera dodając, że "emocje są złym doradcą" w takich kwestiach.

Prezydencki doradca podkreślił jednocześnie, że po emisji filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", poświęconego problemowi pedofilii w Kościele zarówno politycy koalicji rządzącej, jak i opozycji mówią, że "trzeba to zrobić (zmienić przepisy - red.)".

- Reakcją polityczną na ten film były zapowiedzi wszystkich stron, że trzeba zmienić prawo, że trzeba zaostrzyć kary za to przestępstwo, że trzeba prowadzić skuteczną walkę z pedofilią - podkreślił Dera.

Nowelizacja Kodeksu karnego przygotowana przez resort sprawiedliwości przewiduje, że za gwałt na dziecku pedofilowi będzie groziło do 30 lat więzienia, a zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniać. Osoby, którym udowodni się czyny pedofilskie, nie będą mogły również liczyć na wyrok w zawieszeniu. Ponadto w rejestrze pedofilów mają pojawiać się informacje o zawodach osób skazanych.

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" miał premierę w serwisie YouTube 11 maja. Film opowiada historie osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży Kościoła katolickiego.

Bracia Sekielscy ujawnili m.in. nieznane dotychczas fakty dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczali się były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszek Cybula oraz honorowy kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej ksiądz Eugeniusz M.

Czytaj także:

Pedofilia wchodzi w kampanię

Kościół nie ma swoich więzień

Strajk wiernych to nie jest dobry pomysł

Prymas Wojciech Polak mówiąc o filmie Sekielskich podkreślał, że film nie jest atakiem na Kościół. - Wręcz przeciwnie, (...) to jest jeszcze jeden element do naszej walki, do naszego zmagania się z pedofilią - przekonywał.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i Onetem przeprosił "osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie". - Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - mówił.

Po premierze filmu opozycja zaczęła domagać się powołania niezależnej komisji z udziałem świeckich ekspertów, która miałaby zająć się sprawą pedofilii w Kościele.

Press Club Polska przyznał braciom Sekielskim nagrodę specjalną za film "Tylko nie mów nikomu".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA