fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hiszpański rząd poinformował o dacie ekshumacji Franco

AFP
Hiszpania dokona ekshumacji szczątków generała Francisco Franco, który zostanie usunięty z mauzoleum Valle de los Caídos (Dolina Poległych) i pochowany obok swojej żony, Carmen Polo, w grobowcu rodzinnym - poinformowała wicepremier hiszpańskiego rządu Carmen Calvo.

Socjalistyczny rząd decyzję o ekshumacji Franco ogłosił w piątek.

Kwestia ekshumacji Franco dzieli Hiszpanów, którzy różnie oceniają dyktaturę Franco trwającą od czasu wojny domowej w Hiszpanii do śmierci Franco w 1975 roku.

Do ekshumacji ma dojść 10 czerwca, już po przedterminowych wyborach, które odbędą się 28 kwietnia. Po wyborach obecny, mniejszościowy rząd, tworzony przez socjalistów, może stracić władzę.

Pochówek Franco w rodzinnym grobie na cmentarzu Mingorrubio El Pardo odbędzie się bez udziału mediów - poinformowała wicepremier Calvo.

Rodzina Franco sprzeciwia się ekshumacji i odwoływała się od decyzji o niej do sądów różnych instancji.

Calvo podkreśliła, że jeśli nowy rząd będzie chciał zmienić decyzję ws. Franco, najpierw będzie musiał zmienić ustawę z 2007 roku, która potępiała reżim Franco i nakazała usunięcie jego symboli.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zobowiązał się do usunięcia szczątków Franco z Doliny Poległych przed końcem kadencji parlamentu.

Jego partia od dawna czyni starania, by Dolinę Poległych zmienić w miejsce upamiętnienia 500 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii.

Rodzina Franco chciałaby, aby - jeśli dojdzie do usunięcia szczątków generała z mauzoleum - zostały one pochowane w Katedrze Matki Bożej Almudena w centrum Madrytu, gdzie spoczywa jego córka.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA