fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hongkong: Nauka chińskiego hymnu będzie obowiązkowa

flickr
Rada Legislacyjna Hongkongu ma w środę zapoznać się z ustawą, która przewiduje nawet trzy lata więzienia za okazywanie braku szacunku chińskiemu hymnowi narodowemu. Krytycy proponowanych przepisów wyrażają obawy co do wolności słowa w tym, cieszącym się autonomią regionie Chin.

Nowe przepisy oprócz kary więzienia przewidują grzywnę w wysokości maksymalnie 6373 dolarów dla osób, które publicznie i celowo nie szanują hymnu kraju.

Ponadto przepisy przewidują, że uczniowie - w tym uczniowie szkół międzynarodowych - będą musieli obowiązkowo uczyć się hymnu Chin.

Jak zauważa Reuters buczenie w czasie hymnu Chin na meczach piłkarskich w ostatnich latach było formą politycznego protestu w Hongkongu, wyrażanego głównie przez młodych mieszkańców regionu.

Przewiduje się, że przepisy przewidujące karę więzienia za brak szacunku do hymnu wejdą w życie wiosną tego roku.

Już wcześniej Hongkong przyjął przepisy zakazujące bezczeszczenia flag i symboli państwowych, za które również grozi do trzech lat więzienia.

Przepisy przewidujące kary za okazywanie braku szacunku w czasie hymnu zostały przyjęte w całych Chinach w 2017 roku - z wyłączeniem cieszącego się autonomią Hongkongu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA