fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

"FT" o zabójstwie Adamowicza: Trudno uznać, że to czysty przypadek

AFP
Prestiżowy brytyjski dziennik "Financial Times" napisał, że „zabójstwo Pawła Adamowicza jest kolejnym przykładem przepaści między tolerancyjnym liberalizmem a konserwatywnym nacjonalizmem w Europie”.

„Powinno być to ostrzeżeniem dla całego kontynentu” - napisał brytyjski dziennik "Financial Times" w komentarzu poświęconym zabójstwu Pawła Adamowicza

 

Gazeta zaapelowała również, aby śmierć prezydenta Gdańska skłoniła "wszystkie strony, a przede wszystkim PiS i kontrolowane przez tę partię media publiczne do potępienia ekstremizmu oraz wszystkich przejawów przemocy na tle politycznym".

"Ofiara, miejsce i kontekst tego zabójstwa sprawiają, że trudno uznać je za czysto przypadkowe przestępstwo” - zaznaczył w swoim komentarzu „Financial Times”. Dziennik podkreślił także, że Paweł Adamowicz był związany z solidarnościową opozycją, do 2015 roku był członkiem Platformy Obywatelskiej i "głośno popierał kwestie liberalne”. Gazeta pisze, że Adamowicz walczył między innymi o prawa osób homoseksualnych i przyjmowanie uchodźców, co „wywołało konflikt między nim a PiS".

„Financial Times” zaznacza, że prezydent Gdańska oraz Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy były "celem propagandy partii rządzącej i skrajnie prawicowych grup”. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była dyskredytowana jako symbol liberalizmu” - czytamy.

W ocenie dziennika, język PiS "zachęcił część jego zwolenników i ekstremistów spoza partii do myślenia o umiarkowanych liberałach jak o wrogach”. 

 

Źródło: Financial Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA