fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wyniki II tury wyborów samorządowych: PiS przegrywa w miastach

Fotorzepa, Robert Wójcik
W 649 gminach i miastach mieszkańcy wybierali wójtów, burmistrzów i prezydentów. Znamy wyniki drugiej tury wyborów samorządowych

W drugiej turze wyborów samorządowych do urn poszli mieszkańcy pięciu miast wojewódzkich - Krakowa, Gdańska, Kielc, Olsztyna i Szczecina.

W Krakowie wygrał Jacek Majchrowski, w Gdańsku Paweł Adamowicz, w Kielcach Bogdan Wenta, w Olsztynie Piotr Grzymowicza w Szczecinie Piotr Krzystek.

 

Relacja na żywo

12:37

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w drugiej turze wyborów samorządowych, w której wybrano 649 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, frekwencja wyniosła 48,83 proc.

 

09:38

- Oczywiście nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że my jesteśmy zadowoleni z tych wyników, to jest oczywiście olbrzymie wyzwanie i dowód na to, że dużo pracy jest przed nami w zbliżających się wyborach do Parlamentu i do PE - komentował w Radiu Zet wyniki wyborów samorządowych szef KPRM Michał Dworczyk.

 

09:22

Kandydat PiS Bartosz Kaliński, dotychczasowy starosta powiatu, został nowym burmistrzem Wadowic.

 

08:56

Kandydat popierany przez PiS, Robert Adamczyk, przegrał walkę o fotel burmistrza w Brzeszczach (woj. śląskie). Brzeszcze to miasto, w którym swoją polityczną karierę rozpoczynała Beata Szydło - w latach 1998-2005 była burmistrzem tego miasta.

 

08:50

Oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej: Po 16 latach Wojciech Lubawski przegrywa. Bogdan Wenta nowym prezydentem

 

08:34

Paweł Adamowicz zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich - wynika z oficjalnych wyników, przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą.

 

08:15

- Pewnie będziemy teraz mieli przez kilka dni podobną sytuację, jak po I turze, że będzie takie zaklinanie rzeczywistości. Po dwóch turach wyborów samorządowych trzeba jeszcze raz powtórzyć zasadnicze fakty: PiS wygrało wybory samorządowe - stwierdził Jarosław Sellin, wiceminister kultury z Prawa i Sprawiedliwości.

Przeczytaj: Sellin: Będzie takie zaklinanie rzeczywistości. PiS wygrało wybory samorządowe

 

07:56

Według oficjalnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich, Jacek Majchrowski uzyskał nieco mniejsze poparcie, niż wynikało to z badania exit poll. Ale i tak z Małgorzatą Wassermann wygrał wyraźnie.

 

07:40

Czesław Małkowski i Piotr Grzymowicz już po raz trzeci z rzędu spotkali się w drugiej turze wyborów w Olsztynie. Po niedzielnym głosowaniu jest 3:0 dla tego drugiego.

 

07:28

Oficjalne wyniki z Nowego Sącza: Ludomir Handzel (startujący z własnego komitetu) uzyskał poparcie 58,35 proc. głosujących. Iwoną Mularczyk, żonę posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka, poparło 41,65 proc.

Handzel startował już w poprzednich wyborach na prezydenta miasta. Wówczas różnicą zaledwie 188 głosów przegrał z odchodzącym ze stanowiska Ryszardem Nowakiem.

 

07:20

PKW podała na swojej stronie internetowej oficjalne wyniki ze Szczecina. Kandydat PiS uzyskał mniej głosów, niż w pierwszej turze.

 

06:21

 

Jacek Wiśniewski uzyskał 54,82 proc. w II turze wyborów na prezydenta Mielca i wygrał z kandydatem PiS, Fryderykiem Kapinosem - wynika z oficjalnych danych na stronie PKW.

 

05:59

 

Prezydentem Tczewa został ponownie Mirosław Pobłocki - wynika z danych opublikowanych an stronie PKW. Pobłocki zdobył 66,84 proc. głosów i wygrał z kandydatem PiS, Tadeuszem Dzwonkowskim.

 

05:26

 

Popierany przez PiS Dariusz Polowy został prezydentem Raciborza. Polowy zdobył 54,88 proc. głosów i pokonał obecnego prezydenta miasta, Mirosława Lenka.

 

 

05:14

 

Prezydentem Przemyśla został poseł Kukiz'15 Wojciech Bakun, który pokonał kandydata PiS Janusza Hamryszczaka zdobywając 74,84 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych PKW. Dotychczas prezydentem Przemyśla był - od 2002 roku - Robert Homa, który w tym roku nie ubiegał się o reelekcję.

 

05:11

 

Z oficjalnych danych PKW wynika, że Bogdan Wenta zdobył w Kielcach 61,25 proc. głosów. Wenta był kandydatem na prezydenta Kielc wspieranym przez Koalicję Obywatelską.

 

05:10

 

Radosław Witkowski uzyskał 53,83 proc. głosów i został ponownie prezydentem Radomia. Witkowski wygrał z kandydatem PiS Wojciechem Skurkiewiczem - wiceszefem MON.

 

05:09

 

Ludomir Handzel popierany przez Koalicję Obywatelską zdobył 58,35 proc. głosów w II turze wyborów na prezydenta Nowego Sącza - wynika z oficjalnych danych PKW. Handzel wygrał z Iwoną Mularczyk, kandydatką PiS, żoną posła Arkadiusza Mularczyka.

 

05:08

 

Witold Wróblewski wygrał wybory prezydenckie w Elblągu zdobywając 72,01 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników umieszczonych na stronie PKW. Wróblewski wygrał z kandydatem PiS Jerzym Wilkiem.

 

01:14

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zdecydowanie pokonał w drugiej turze kandydata PiS Bartłomieja Sochańskiego.

 

00:56

Ubiegający się o reelekcję prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wygrał z Czesławem Małkowskim.

 

00:36

 

 

00:09

 

 

00:08

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski wygrał wybory we Włocławku. W drugiej turze zdobył 63 proc. głosów i pokonał kandydata PiS Jarosława Chmielewskiego.

 

00:06

Zbigniew W. od ponad pięciu miesięcy przebywa w areszcie. W drugiej turze wyborów został wybrany na kolejną kadencję wójta gminy Daszyna w województwie łódzkim.

 

23:41

Według nieoficjalnych informacji kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Mularczyk przegrała wybory w Nowym Sączu. Prezydentem miasta został Ludomir Handzel.

 

22:49

 

 

22:47

 

 

22:42

Jarosław Kaczyński w wyborach samorządowych do dużych miast postawił na młodych polityków, wynosząc ich z drugiego i dalszego szeregu do politycznej pierwszej ligi. Wszyscy ponieśli sromotną porażkę - pisze Jacek Nizinkiewicz.

 

22:33

Według nieoficjalnych informacji wybory w Szczecinie wygrał Piotr Krystek. Jego rywalem w II turze był kandydat PiS Bartłomiej Sochański

 

22:30

 

22:27

35 proc. w Krakowie dla Małgorzaty Wassermann to wynik słabszy niż niektóre oczekiwania w Prawie i Sprawiedliwości - pisze Michał Kolanko.

 

22:25

 

 

22:18

Jak podaje portal bielsko.biala.pl, z sondażu exit poll wynika, że prezydentem Bielska-Białej został kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Klimaszewski, który pokonał kandydata PiS Przemysława Drabka.

 

22:13

 

 

22:11

- Uważam, że mój wynik jest bardzo dobry - powiedziała po porażce w Krakowie Małgorzata Wassermann.

 

22:03

Komentując sondaż Ipsos, kontrkandydat Bogdana Wenty, Wojciech Lubawski powiedział, że wynik wyborów samorządowych „przyjmuje z pokorą“. - Dziękuję tym wszystkim, którzy głosowali na mnie, ale przede wszystkim dziękuje tym, którzy byli blisko mnie po pierwszej turze – powiedział Lubawski. - Bardzo dziękuję również PiS, bo zarówno pan prezes, pan premier, pani wicepremier Beata Szydło, pani Beata Kempa, to są ludzie, którzy bezpośrednio mnie popierali, za to jestem im wdzięczny - podkreślił.

 

21:58

 

 

21:56

 

 

21:55

Z sondażu przeprowadzonego przez portal echodnia.eu wynika, że przez kolejnych pięć lat prezydentem Radomia będzie Radosław Witkowski.

 

21:54

- Te wyniki nas nie satysfakcjonują, to będzie na pewno asumpt do refleksji, analizy i wyciągnięcia wniosków, dzięki którym będziemy mogli dobrze przygotować się do wyborów parlamentarnych i do europarlamentu - powiedział w rozmowie z TVP Info szef KPRM, członek sztabu wyborczego PiS Michał Dworczyk.

 

21:52

 

21:44

Adamowicz, Majchrowski, Wenta zwyciężają. Tu już nie można mówić o żadnej równowadze - pisze Bogusław Chrabota.

 

21:41

Kacper Płażyński pogratulował Pawłowi Adamowiczowi zwycięstwa i wyraził nadzieję, że kolejne pięć lat będzie lepsze dla Gdańska niż dotychczasowe. - To, czego dokonaliśmy w kampanii wyborczej, to coś bardzo dobrego dla gdańskiej demokracji, dla dyskursu publicznego w Gdańsku - powiedział.

 

21:40

 

 

21:39

Małgorzata Wassermann w rozmowie z Polsat News podziękowała wszystkim mieszkańcom Krakowa, którzy dziś wzięli udział w głosowaniu.

- Jacek Majchrowski był popierany przez wszystkie kluby opozycyjne. Uważam swój wynik za bardzo dobry - powiedziała.

 

21:38

Wynik osiągnięty w Krakowie i Gdańsku komentował w TVN24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. 

- Duże miasta nie tylko w Polsce, ale w całej Europie są bardziej liberalne, lewicowe, niż cała reszta kraju. Ten wynik w Gdańsku czy w Krakowie jest przyzwoity, choć oczywiście nie daje zwycięstwa - ocenił.

 

21:36

 

 

21:35

Według sondażu Ipsos wybory prezydenta miasta w Kielcach wygrał Bogdan Wenta. Głosowało na niego 64 proc. wyborców. Na jego konkurenta, Wojciecha Lubawskiego, 36 proc.

 

21:33

- Zapewniam, że włączymy do naszego programu elementy programów moich dotychczasowych kontrkandydatów - powiedział Bogdan Wenta.

 

21:32

- To naprawdę była, wbrew temu, co państwo oceniacie, że taka kampania była dosyć niemrawa, to naprawdę było bardzo dużo pracy, bardzo dużo czasu (wolontariusze - red.) musieli poświęcić. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa, a było ich bardzo wiele osób - powiedział Jacek Majchrowski.

 

21:28

Jeśli wyniki sondaży exit-poll będą zgodne z oficjalnymi protokołami wyniku wyborów, II turę elekcji samorządowej trzeba będzie nazwać przegraną PiS - pisze Michał Szułdrzyński

 

21:27

Portal echodnia.eu informuje, że w Radomiu wygrał Radosław Witkowski. Jego rywalem był Wojciech Skurkiewicz.

 

21:24

- Wierzę, że ciężką pracą przekonam tych, którzy dziś nie są jeszcze zdecydowani - powiedział Bogdan Wenta.

 

21:19

Paweł Adamowicz w pierwszym wystąpieniu po zakończeniu wyborów podziękował swojemu rywalowi. 

– Chciałbym podziękować Kacprowi Płażyńskiemu za wspólną rywalizację. Mam nadzieję, że wiele z punktów, które nas łączą, programu będziemy mogli rywalizować w radzie miasta Gdańska – powiedział.

 

21:18

II turę wyborów samorządowych na stanowisko prezydenta Gdańska wygrał Paweł Adamowicz. Prezydentem Gdańska jest od 1998 roku.

 

21:17

 

 

21:09

 

 

21:08

 

 

21:07

 

 

21:06

Kraków:

Jacek Majchrowski - 64,6 proc.

Małgorzata Wassermann - 35,4 proc.

 

21:05

Gdańsk:

Paweł Adamowicz - 64,7 proc.

Kacper Płażyński - 35,3 proc.

 

21:04

W Kielcach Bogdan Wenta zdobył 64 procent głosów, Wojciech Lubawski 34 proc.

 

21:01

Exit Poll: 

W Krakowie wybory wygrał Jacek Majchrowski

W Gdańsku Paweł Adamowicz

W Kielcach Bogdan Wenta

 

21:00

Koniec głosowania

 

20:27

Do godziny 16.30 zanotowano 102 incydenty związane z II turą wyborów samorządowych.

 

20:11

O reelekcję ubiegają się prezydenci Szczecina i Olsztyna. Obecny prezydent Szczecina Piotr Krzystek w drugiej turze walczy z Bartłomiejem Sochańskim. W Olsztynie Piotr Grzymowicz mierzy się z Czesławem Małkowskim.

 

20:02

O fotel prezydenta Kielc ubiegają się Wojciech Lubawski i Bogdan Wenta.

 

20:00

Rozpoczęła się ostatnia godzina głosowania

 

19:43

Czy zdarza nam się w Warszawie zapominać, że poza stolicą też jest życie? Ba, coraz częściej zdarza się nam tej innej Polski nie lubić, na przykład Podkarpacia. Dziś reszta kraju nam o sobie głośno przypomina – przewrotnie: ciszą.

Czytaj więcej: Najlepszy rodzaj wyborczej ciszy

 

19:40

 

19:36

Do godziny 17 frekwencja wyniosła 38,73 procent. Najwięcej wyborców wzięło udział w województwach lubelskim, świętokrzyskim oraz małopolskim. 

 

19:31

PKW poinformowała, że frekwencja według stanu na godz. 12 wyniosła 15,61 proc. Frekwencja jest najwyższa na Podkarpaciu (18,51 proc.), a najniższa w Lubuskiem (12,69 proc.).

 

19:29

Do drugiej tury wyborów w Gdańsku dostali się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński.

 

19:26

W Krakowie o fotel prezydenta walczą Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann.

 

19:21

Do głosowania poszli dziś mieszkańcy w 649 miejscach w całym kraju.

 

19:15

Podczas drugiej tury wyborów głosujący otrzymują jedną kartę. Znajdują się na niej nazwiska dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwyższy wynik w pierwszej turze, ale nie przekroczyli 50 proc. głosów.

 

19:13

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00. Lokale wyborcze będą otwarte do 21.00. Do tego czasu trwa również cisza wyborcza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA