fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

W poniedziałek dogrywka dla Wassermann i dla PiS

rp.pl
35 proc. w Krakowie dla Małgorzaty Wassermann to wynik słabszy niż niektóre oczekiwania w Prawie i Sprawiedliwości.

O ile nikt raczej nie spodziewał się sukcesu, to styl porażki może wpłynąć na dalsze polityczne scenariusze dla kandydatki PiS. Jak pisała "Rzeczpospolita" kilka miesięcy temu, w PiS mówiło się, że jeśli Marek Kuchciński wystartuje to Parlamentu Europejskiego, to potencjalnie jego następcą może być właśnie Małgorzata Wassermann. W ramach "nowego otwarcia" po wyborach. Teraz ten scenariusz może się oddalić, jeśli oczywiście wyniki exit poll się utrzyma. W PiS nastroje po porażkach w dużych miastach nie są najlepsze, a zapowiadany audyt kampanii - nie będzie na pewno tylko formalnością. Bo oczekiwania były inne, a rekonstrukcja rządu i zmiana premiera nie miały doprowadzić do tego, że PiS nie będzie rządzić w żadnym dużym i średnim mieście.

 

 

W Krakowie klimat przed wyborami w strukturach PiS nie był najlepszy, a politycy PiS oraz działacze czy aktywiści nie unikali ostrych ocen samej strategii czy tego, jak wyglądały listy. - Mamy tu zgrzyt, który będzie trzeba jakoś przetrzymać. Liczę na to, że tę kampanię uda się rozliczyć po wyborach  - mówił na nagraniu ze spotkania klubu “Gazety Polskiej” jeden z radnych PiS. To nie pozostało bez wpływu na wynik. Rozliczone będzie wsparcie dla kandydatki, ale też jej strategia. Ale dla Wassermann będzie liczyć się oczywiście też poniedziałkowe przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją ds. Amber Gold. Nie tylko dla niej i dla jej politycznej przyszłości. To, co powie Donald Tusk i jego poniedziałek polityczna strategia będzie też jednym z sygnałów o jego politycznym planie i ambicjach prezydenckich.

PiS liczy jeszcze na wyniki w mniejszych ośrodkach, ale pierwsze nieoficjalne wyniki z Radomia, Nowego Sącza wskazują, że nie tylko w Krakowie, Kielcach i Gdańsku PiS poniosło porażki. W szerszej perspektywie, wyniki pojedynczych kampanii wyborczych będą też sprawdzianem dla "młodego pokolenia" PiS. Polityczna przyszłość Patryka Jakiego, ale też Małgorzaty Wassermann i innych kandydatów młodego pokolenia będzie też zależeć od tego, na ile Nowogrodzka "wyceni" ich porażki jako efekty błędów i obranej strategii w indywidualnych kampaniach, a na ile trendów w kampanii centralnej i mobilizacji opozycji. To samo spotka też Małgorzatę Wassermann. I dlatego przesłuchanie Donalda Tuska jest dla niej jutro jeszcze ważniejsze, niż było przed pojawieniem się wyników exit poll.

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA