fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Antyamerykańska demonstracja w Iranie. "Śmierć Ameryce i Izraelowi"

AFP
W stolicy Iranu, Teheranie, odbył się wiec przeciwko USA, który upamiętnił 39. rocznicę zajęcia ambasady USA w Iranie w 1979 roku - informuje turecka Agencja Anatolia.

"Ameryka, Ameryka, śmierć twoim oszustwom" i "Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi" - krzyczeli uczestnicy demonstracji podczas marszu przez stolicę Iranu - podała irańska agencja informacyjna ISNA.

W wiecu brali udział politycy i przedstawiciele irańskiej armii - w tym Mohammad Ali Jafari, dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jafari zwracając się do protestujących mówił, że 4 listopada symbolizuje konflikt między Iranem a USA.

- Nigdy nie straszcie Irańczyków... nie formułujcie militarnych gróźb pod naszym adresem, nie straszcie nas militarnymi groźbami - mówił Jafari.

4 listopada 1979 roku grupa irańskich studentów zajęła ambasadę USA w Teheranie i wzięła 52 amerykańskich zakładników. Amerykanie byli przetrzymywani przez Irańczyków przez 444 dni.

Zdobycie ambasady doprowadziło do poważnego kryzysu w relacjach między Teheranem a Waszyngtonem. Zakończyło się podpisaniem porozumienia 19 stycznia 1981 roku na mocy którego zakładnicy zostali zwolnieni.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA