fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ajatollah Ali Chamenei: Od 40 lat Iran wygrywa z USA

AFP
Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że polityka Donalda Trumpa spotyka się ze sprzeciwem na całym świecie. Jego wypowiedź ma związek z przygotowaniami Waszyngtonu do ponownego wprowadzenia sankcji, które obejmą irański sektor naftowy i finansowy.

Chamenei, cytowany przez irańską telewizję państwową, na spotkaniu ze studentami miał stwierdzić, że "cel Ameryki jakim jest odzyskanie dominacji nad Iranem, którą USA miało przed Rewolucją Islamską, nie został osiągnięty". - Ameryka była zwyciężana przez Islamską Republikę (Iranu) przez ostatnie 40 lat - dodał. 

- Świat sprzeciwia się każdej decyzji, podejmowanej przez (Donalda) Trumpa - mówił również najwyższy przywódca duchowy Iranu.

USA mają wprowadzić sankcje, które obejmą sektor naftowy Iranu, w poniedziałek. Sankcje mają zmusić Iran do tego, by kraj ten przystąpił do negocjacji z USA na temat swojego programu atomowego i rozwoju rakiet balistycznych.

W piątek administracja USA zapowiedziała jednak, że osiem krajów będzie tymczasowo zwolnionych z zakazu importowania irańskiej ropy naftowej. Iran jest trzecim największym eksporterem ropy naftowej na świecie. Wśród krajów, które zostaną wyłączone z zakazu handlu ropą z Iranem ma znajdować się Turcja.

Tymczasem irańska agencja informacyjna IRNA podała, że szef irańskiego MSZ Mohammed Javad Zarif rozmawiał z szefową dyplomacji europejskiej, Federicą Mogherini, a także ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Szwecji i Danii, na temat działań Europy zmierzających do przeciwstawienia się sankcjom nałożonym na Iran przez USA.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA