fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Grecja: Sąd przyznaje azyl Turkom. Turcja: To terroryści

stock.adobe.com
Dwóch tureckich żołnierzy, którzy uciekli do Grecji w lipcu 2016 roku, po nieudanej próbie puczu wojskowego w Turcji, otrzymało status uchodźców decyzją greckiego sądu - informuje AFP.

Ankara określa uciekinierów mianem "terrorystów".

Żołnierze, którzy otrzymali azyl należeli do grupy ośmiu tureckich oficerów, którzy uciekli do Grecji po upadku puczu. Ich sprawa pogorszyła relacje między Turcją a Grecją.

Teraz najwyższy sąd administracyjny Grecji orzekł, że pilot śmigłowca, którym uciekli żołnierze, a także jeszcze jeden z żołnierzy otrzymają azyl.

Grecki rząd miał złożyć apelację ws. drugiego żołnierza.

Według prawników całej ósemki chcą oni jak najszybciej opuścić Grecję bojąc się, że zostaną uprowadzeni stamtąd przez tureckie służby.

Wcześniej grecki sąd zdecydował, że żołnierze nie zostaną poddani ekstradycji, ponieważ - w opinii sędziego - w Turcji nie mogą liczyć na uczciwy proces.

Ankara oskarża żołnierzy o bycie częścią spisku, kierowanego przez przebywającego na wyznaniu w USA Fethullaha Gulena, którego celem było obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Uciekinierzy zapewniają jednak, że nie brali udziału w puczu.

Sprawę żołnierzy skomplikowało aresztowanie przez Turcję dwóch greckich żołnierzy, którzy przekroczyli granicę Grecji i Turcji ponieważ - jak mówią - zgubili się we mgle. W kwietniu Erdogan zaproponował wymianę Greków na ośmiu tureckich żołnierzy, którą to propozycje Grecja jednak odrzuciła.

Źródło: Hurriyet Daily News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA