fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ajatollah Ali Chamenei do Trumpa: Nie podniesiesz nawet palca na Iran

AFP
Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca duchowy Iranu, nazwał decyzję Donalda Trumpa o jednostronnym wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem "bezczelną" i "nędzną".

Przemawiając w środę w Teheranie, Chamenei zwrócił się bezpośrednio do Trumpa mówiąc, że "nie może on podnieść nawet jednego palca na Iran".

- Wszyscy słyszeliście ubiegłej nocy bezwartościowe i bezczelne słowa prezydenta USA - mówił Chamenei cytowany przez irańską agencję Mehr.

- Groził władzom i narodowi irańskiemu, że zrobi to i to. I odpowiem mu w imieniu ludu Iranu: Panie Trump! Niedoczekanie twoje! - dodał ajatollah.

Zdaniem Chamenei kwestia związana z irańskim programem atomowym była "tylko wymówką" dla USA, które chciało zdominować Iran.

- Prawdziwą przyczyną niechęci USA do Islamskiej Republiki jest fakt, że przed rewolucją islamską USA kompletnie dominowały nad naszym krajem - mówił Chamanei.

Chamenei nazwał też decyzję Trumpa ws. porozumienia nuklearnego "głupią", "bezczelną" i "nędzną".

Ajatollah mówił też, że Iran nie ufa również Francji, Niemcom i Wielkiej Brytanii jeśli chodzi o dalsze przestrzeganie porozumienia z 2015 roku.

- Bez otrzymania silnych gwarancji od tych europejskich państw, nie będziemy trwać przy tym porozumieniu - zapowiedział.

Na mocy porozumienia z 2015 roku wobec Iranu zawieszone zostały sankcje nałożone na ten kraj, w zamian za zobowiązanie Teheranu, że program atomowy prowadzony przez Iran będzie miał wyłącznie charakter pokojowy. Przed tygodniem jednak premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował, że izraelski wywiad wszedł w posiadanie nowych dowodów, z których wynika, iż Iran potajemnie pracuje nad zdobyciem broni atomowej. Iran odrzuca te oskarżenia zarzucając Netanjahu kłamstwo.

Źródło: Al Jazeera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA