fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

List do Andrzeja Dudy. Kongresmeni apelują, by prezydent zawetował ustawę o IPN

AFP
Dwupartyjny Zespół ds. Zwalczania Antysemityzmu w amerykańskim Kongresie wysłał list do Andrzeja Dudy. Apelują w nim, by prezydent odrzucił nowelizację ustawy o IPN.

"Jesteśmy zaniepokojenie uchwaloną niedawno przez Sejm i oczekującej na rozpatrzenie przez Senat ustawą, która przewiduje karanie za doniesienia o polskim współudziale w nazistowskich zbrodniach przeciw Żydom podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej - piszą kongresmeni.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, ponieważ może mieć to wpływ na dialog, stypendia i odpowiedzialność w Polsce za Holokaust. Dodatkowo niepokojący jest fakt, że ustawa została przegłosowana w dniu Międzynarodowej Pamięci o Holokauście, dniu, w którym cały świat mówi o okropności Holokaustu i zapewnia, że takie sytuacji się już nigdy nie powtórzą" - czytamy w liście.

Amerykanie podkreślają, że powszechna jest wiedza o cierpieniu Polaków znajdujących się pod niemiecką okupacją. Wskazują ważną rolę osób, które później uznano za "sprawiedliwych wśród narodów świata".

"Musimy jednak wziąć pod uwagę liczne, udokumentowane przypadki Polaków, którzy pośrednio lub bezpośrednio pomagali nazistom w zabijaniu Żydów. Uznawanie za niezgodne z prawem każdego przypadku mówienia o tym, byłoby niesprawiedliwością" - uważają członkowie zespołu.

Kongresmeni radzą, by w tej sytuacji skupić się na odpowiedniej edukacji, a nie karaniu. "Wolność słowa i otwarta debata to siła napędowa wszystkich demokratycznych państw, szczególnie w przypadku kwestii, z którymi trudno się pogodzić" - napisano w liście.

"Mamy nadzieję, że prezydent opowie się przeciwko tej ustawie i zawetuje ją. Oczekujemy na zaangażowanie i odpowiedź" - kończą kongresmeni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA