Polityka

Były piłkarz wygrał wybory na burmistrza Tbilisi

AFP
Wstępne wyniki wyborów na burmistrza stolicy Gruzji Tbilisi wskazują, że wygrał je kandydat partii Gruzińskie Marzenie, były piłkarz Kacha Kaładze.

Kaładze w trakcie swojej kariery przez dziesięć lat reprezentował barwy włoskiego AC Milan. Wcześniej grał Dynamie Tbilisi i Dynamie Kijów, a na koniec z Mediolanu przeniósł się do Genoa CFC. Czterokrotnie był wybierany najlepszym gruzińskim piłkarzem. W sezonie 2003/2004 zdobył mistrzostwo Włoch, był też trzykrotnym mistrzem Ukrainy i pięciokrotnym Gruzji. Z zespołem Milanu dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów, po razie Superpuchar Europy i Klubowe Mistrzostwo Świata.

Po zakończeniu kariery zawodnika, zajął się biznesem i polityką.  Inwestował w Gruzji, Kazachstanie, we Włoszech i na Ukrainie. Założył również Kala Capital - firmę zajmującą się bankowością, nieruchomościami i sektorami energetycznymi gruzińskiej gospodarki.

W 2012 Kaładze został wicepremierem po zwycięstwie w wyborach Gruzińskiego Marzenia, założonego przez najbogatszego Gruzina Bidzinę Iwaniszwilego. Był też ministrem ds. energetyki. W lipcu zrezygnował z tego stanowiska, by ubiegać się o posadę burmistrza stolicy Gruzji.

Według wstępnych wyników z wszystkich 737 obwodów wyborczych, Kaładze uzyskał 51,3 proc. głosów. Drugi Aleko Elisaszwili (kandydat niezależny) uzyskał 17,49 proc., a na kolejnych miejscach uplasowali się Zaal Udumaszwili (16,53 proc.), Elene Khostaria (7,12 proc.), Irma Inaszwili (3,02 proc.). Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekroczyło 2 proc. głosów.

Partia rządząca wygrała także wybory do Sakrebulo, rady miejskiej Tbilisi, zapewniając sobie ponad cztery piąte miejsc w 50-osobowym organie.

W czasie kampanii wyborczej Kaładze obiecywał, że rozwiąże problem korków ulicznych poprzez budowę nowych dróg i wiaduktów, zadba o środowisko za sprawą utworzenia parków i zielonych terenów oraz pochyli się nad problemami dotyczącymi edukacji i opieki zdrowotnej. 

Źródło: rp.pl/ civil.ge

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL