Polityka

Zagraniczne media o reformie sądownictwa w Polsce

PAP/Paweł Supernak
Forsowane przez rząd reform wymiaru sprawiedliwości są komentowane przez największe światowe media.

"Sueddeutsche Zeitung"

"Trzy ustawy likwidujące niezależne sądownictwo w ciągu zaledwie ośmiu dni - z punktu widzenia teoretyka władzy Niccola Machiavellego działania narodowo-populistycznego rządu polskiego robią ogromne wrażenie" - pisze Florian Hassel na łamach "SZ".

"Polska degraduje sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa, a teraz Sąd Najwyższy do roli filii partii rządzącej. Prezydent Andrzej Duda, który nigdy nie wyszedł poza rolę marionetki swojego politycznego promotora Jarosława Kaczyńskiego, podpisze wszystko" - ocenia komentator.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomina niedawny komentarz opublikowany na łamach "Rzeczpospolitej", w którym była mowa o "cienkiej czerwonej linii, po przekroczeniu której obywatelskie nieposłuszeństwo stanie się dla wielu (obywateli) najważniejszą, a być może jedyną postawą w polityce". "Parlamentarna większość szturmem przekroczyła tę linię" - ocenia autor komentarza Reinhard Veser. 

"Podobnie jak podczas pozbawienia władzy Trybunału Konstytucyjnego na przełomie lat 2015-2016, bezpośrednio po zwycięstwie wyborczym PiS, doszło do tego w okolicznościach zignorowania praw opozycji, w tempie urągającym poważnej parlamentarnej pracy" - czytamy w "FAZ". 

"Człowiek, który kieruje tym rządem z partyjnej centrali, pracuje nad likwidacją demokracji w Polsce" - pisze Veser. "Polakom i Europie pozostaje nadzieja, że obywatele nie dadzą się zastraszyć i że ten rząd zostanie wkrótce zatrzymany" - konkluduje komentator "FAZ".

"Der Spiegel"

Tygodnik cytuje słowa ministra spraw zagranicznych Luksemburga. - Czas, w którym staraliśmy się utrzymywać dialog z Polską dobiega końca - powiedział Jean Asselborn. Szef niemieckiego MSZ komentował tymi słowami: "Nie możemy głosić praworządności i demokracji i jednocześnie lekceważyć nasze własne standardy w świecie".

"The Telegraph"

W artykule omawiającym spory wokół reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości "The Telegraph" ocenił, że "polscy posłowie (...) zignorowali obiekcje prawników, polityków opozycji i Unii Europejskiej, według których (nowe prawo) podkopuje demokrację i rządy prawa". 

Gazeta zwraca uwagę, że Polsce grozi zastosowanie przez UE "opcji atomowej", jak nazywana jest procedura z artykułu 7 traktatu unijnego w sprawie poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii Europejskiej; procedura ta - przypomina dziennik - może doprowadzić m.in. do utraty prawa głosu.

"Financial Times"

Dziennik skupił się na czwartkowych demonstracjach w różnych miastach Polski, podkreślając, że przyciągnęły one największe tłumy od czasu opublikowania 12 lipca projektu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz że uczestnicy domagali się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania proponowanych zmian w systemie sądownictwa.

Dziennik przywołał także wypowiedź premier Beaty Szydło, która w czwartek wieczorem powiedziała w orędziu, że "nie da się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit".

"Guardian"

Dziennik zaznaczył, że szef RE ocenił, iż zmiany proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "przenoszą nas - w sensie politycznym - w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód". Jak dodano, propozycję skrytykowała też Komisja Europejska.

Wiele miejsca planowanym zmianom w sądownictwie poświęcił również tygodnik "The Economist", opisując m.in. protesty przed Sądem Najwyższym na pl. Krasińskich w Warszawie, gdzie - jak zauważył - kilka tygodni wcześniej prezydent USA Donald Trump "chwalił rolę Polski w obronie zachodnich wartości".

 

"Economist"

"Economist" zwrócił uwagę, że od przejęcia władzy w Polsce w 2015 roku PiS "zredukował publicznego nadawcę do roli organu propagandowego, poupychał swych lojalistów w administracji państwowej i usunął znaczną część dowództwa armii", a także "podkopał niezależność systemu sądowego", wprowadzając do Trybunału Konstytucyjnego posłusznych sobie przedstawicieli.

Zdaniem cytowanej przez "Economista" Kim Lane Scheppele, socjolożki z Uniwersytetu w Princeton, "(Jarosław) Kaczyński nauczył się od (premiera Węgier Viktora) Orbana, że jeśli wprowadza się zmiany, to Komisja Europejska nie jest w stanie reagować wystarczająco szybko".

Zaznaczono jednak, że "na Węgrzech partia Orbana dysponuje miażdżącą większością, podczas gdy Polska jest politycznie podzielona".

"The Observer"

Brytyjski magazyn "The Observer" opublikował komentarz redakcyjny dotyczący kontrowersji wokół reformy sądownictwa w Polsce. Pisze, że "dla dobra swej wiarygodności i przyszłej spójności Unia Europejska musi przyjąć twardą linię wobec (Jarosława) Kaczyńskiego i PiS".

Zdaniem "Observera", "decyzja wyższej izby polskiego parlamentu o przekazaniu rządowi de facto kontroli nad Sądem Najwyższym jest poważnym błędem z negatywnymi implikacjami dla Europy" i "mocnym uderzeniem dla niezbyt silnych postkomunistycznych demokratycznych instytucji państwa polskiego".

"La Repubblica"

Dziennik "La Repubblica" pisze, że doszło do przyspieszenia głębokich reform instytucjonalnych w Polsce i "zdecydowanej eskalacji sporu na temat zasadniczych wartości" między Warszawą a Brukselą, a także do protestów tysięcy ludzi przeciwko zmianom w sądownictwie.

Gazeta ocenia, że odpowiedź KE na ustawę o Sądzie Najwyższym była "bardzo ostra", ponieważ zagrożono Polsce zastosowaniem artykułu 7. traktatu unijnego, co może zakończyć się sankcjami i miałoby miejsce po raz pierwszy. Dotyczyłoby to zaś - przypomina dziennik - "kraju ekonomicznie, militarnie i geopolitycznie ważnego w UE".

 

"Il Sole-24 Ore"

Dziennik ekonomiczny "Il Sole-24 Ore" pisze, że Polska "nie słucha nawoływań ze strony Unii Europejskiej" i zamierza przeprowadzić do końca reformę sądownictwa. Gazeta podkreśla, że ostrzeżenia skierowane przez KE oraz groźba podjęcia bezprecedensowych kroków przeciwko Warszawie "na nic się nie zdały".

"The New York Times"

"Rząd w Polsce odsuwa się od norm demokracji. Zwiększono kontrolę nad mediami informacyjnymi, zreformowano ustawę o zgromadzeniach publicznych, ograniczono działalność organizacji pozarządowych" - pisze dziennik. Komentator podkreśla, że przeciw zmianom opowiedziało się trzech byłych prezydentów. Zdaniem "New York Times" rząd może doprowadzić do sytuacji, że Polska przestanie być gwiazdą w regionie.

"The Wall Street Journal"

Na okładce amerykańskiego dziennika pojawiło się zdjęcie z demonstracji. Ilustracja podpisana była: "Polacy wyszli na ulicę, gdy posłowie starają się przejąć kontrolę nad sądem". Dziennikarze podkreślają, że proponowane przez PiS zmiany zapewnią swobodę w objęciu kontroli nad sądownictwem.

 

Źródło: rp.pl/PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL