fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Leszek Miller: Prof. Andrzej Rzepliński jest prezesem TK i politykiem

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Jest tak samo politykiem jak przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego - mówił w TVN24 o prezesie Trybunału Konstytucyjnego były premier Leszek Miller.

Miller odnosząc się do sporu o Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prezydent Andrzej Duda powinien był przyjąć ślubowanie od trzech sędziów TK wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, wybór których - zdaniem Trybunału - był zgodny z konstytucją. Dodał jednak, że obecnie ani PiS, ani prof. Andrzej Rzepliński nie ułatwiają rozwiązania powstałego konfliktu.

W opinii Millera obecnemu prezesowi TK, prof. Rzeplińskiemu, blisko jest do Platformy Obywatelskiej. - Mówił wprost, że jego świat wartości jest bardzo podobny do systemu wartości PO - dodał odnosząc się do jednego z wywiadów udzielonych przez prezesa TK.

Mówiąc o postępowaniu PO w całej sprawie Miller stwierdził, że partia ta popełnia błąd dążąc do przyjęcia przez PE rezolucji ws. Polski. Zaznaczył, że czym innym są skargi wnoszone przez polskich obywateli do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, a czym innym działania polityków w PE.

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 9 marca uznał, że znowelizowana przez PiS ustawa o TK jest niezgodna z konstytucją. Premier Beata Szydło odmawia jednak publikacji tego wyroku podkreślając, że Trybunał powinien był procedować na podstawie ustawy, której zgodność z konstytucją badał, ponieważ w dniu publikacji w Dzienniku Ustaw weszła ona w życie. Tymczasem Trybunał orzekał odwołując się bezpośrednio do konstytucji.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA