fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

Jest ciepło, więc ptaki zimują w Finlandii

Marek Szczepanek www.naturephotos.com.pl, This illustration was made by Marek SzczepanekIf you are interested in high resolution pictures, please contact author in order to negotiate condition of use. More pictures can be found on here and in the gallery
Wyjątkowo wysokie temperatury notowane w Finlandii w styczniu (są o 5-10 stopni Celsjusza wyższe, od średnich temperatur dla tego miesiąca) sprawiły, że rekordowa liczba ptaków migrujących zdecydowała się spędzić zimę w tym kraju - informuje yle.fi.

Członek organizacji BirdLife Finland, Marko Pohjoismäki, obserwuje ptaki w regionie Centralna Ostrobotnia od ponad 40 lat. Jeszcze kilka dekad temu w tym regionie Finlandii zimowało ok. 30-50 gatunków ptaków. Obecnie jest w stanie zaobserwować ponad 100 różnych gatunków.

- To naprawdę niezwykła zmiana. Robi się cieplej, więc ptaki migrują później, albo wcale, ponieważ zbiorniki wodne nie zamarzają - mówi Pohjoismäki.

W Ostrobotni zimują w tym roku m.in. nurogęsi i gągoły. Po raz pierwszy w tej części Finlandii zaobserwowano zimą nury rdzawoszyje i czarnoszyje.

W regionie tym zaobserwowano też dziesiątki łabędzi, które zazwyczaj odlatują na południe.

Pohjoismäki twierdzi, że u niektórych z ptaków występujących w Finlandii można zaobserwować rytuały godowe (u bogatek zwyczajnych, modraszek zwyczajnych i dzwońców zwyczajnych, a także u kruków i srok).

- Pogoda może sprawić, że pisklaki wyklują się zbyt wcześnie, a gdy przyjdzie mróz, sytuacja będzie zła - mówi rozmówca yle.fi.

Ocieplenie klimatu sprawiło, że w Finlandii pojawiły się też nieobserwowane nigdy wcześniej ptaki - w 2018 roku po raz pierwszy w Finlandii pojawiły się czaple białe.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA