Konkurs, by rzeczywiście był konkursem, musi zakładać bezpośrednią rywalizację. Nagrody dla siatkarzy uzależnione od wyników klubu nie mogą być preferencyjnie opodatkowane, bo rywalizacja występuje między klubami, a nie wewnątrz drużyny.
Tak wynika z niedawnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie stosowania zryczałtowanego PIT od nagród w konkursie.
Przepisy o PIT przewidują od nich 10-proc. daninę. Nie precyzują przy tym, co należy rozumieć jako konkurs.
– Na tym tle od lat dochodzi do sporów podatników z organami podatkowymi. Chodzi o ustalenie, kiedy nagroda dla pracownika lub sportowca może być opodatkowana ryczałtem, a kiedy trzeba stosować zasady ogólne – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.
Praktyka pokazuje, że z tego typu próbą optymalizacji podatkowej, bo często do tego sprowadza się konkurs, nie ma co wiązać nadmiernych nadziei.
– Pojawiają się nawet próby organizacji konkursów dla kadry zarządzającej...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.